İnteraktif derginin oluşumu ve basılı dergiye etkisi
Formation and effect print magazine interactive magazine
- Tez No: 425052
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ SEZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Communication Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Hızla gelişen teknoloji dünyasında medya araçları da bu hızlı değişimin içine sürüklenmektedir. Bu değişime ayak uydurabilenler hayatta kalacakken ayak uyduramayanların silinip gidecekleri ön görülmektedir. Bununla beraber günümüzde sıkça duyduğumuz İnteraktif olgusu medya araçlarının kurtarıcısı konumundadır. Okuyucu ile interaktif bir iletişime geçenler yani okuyucu, izleyiciyi paylaşımlarına dahil ederek sürekliliği sağlayanlar yeni medyada yerlerini sağlayabileceklerdir. Bu çalışmada da meselenin özüne inilerek birinci bölümde iletişimin ve olduğuna ve kaç çeşit iletişim türü olduğuna ve buradan yola çıkarak kitle iletişim kavramına, kitle iletişimin kültüre ile olan iletişimine değinilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde günümüzde en yoğun iletişimin gerçekleştiği medya olgusuna geçiş yapılmıştır. Medyanın kültüre, toplum doğasına etkisi incelenmiş ve geleneksel medya araçlarından konumuzu oluşturan dergiye dikkat çekilmiştir. Dünyada ve Türkiye'de ki dergi örnekleri görselleriyle beraber ortaya koyulmuştur. Daha sonra yeni medyada geçiş yapılarak konunun aslını oluşturan tablet dergicilik ayrıntılarıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Rapidly evolving technology media tools in the world are also drawn into this rapid change. This change of pace who can keep alive those who can not will remain while the feet are foreseen to fade away. However, the interactive phenomenon we often hear today is the savior of the media an interactive communication with the reader , ie readers , providing continuity by including the audience share will secure their place in the new media. In this study, the essence of that down to a matter of communication in the first part and the types of communication and how many kinds of mass communication and the concept starting from here , emphasizing the communication with the culture of mass communication. In the second part of the study it is nowadays made the transition to the intensive communication takes place as media phenomenon . Media culture , nature and society examined the effect of matters that constitute our attention was drawn to the journal of the traditional media . Examples of the magazine in the world and Turkey has been revealed along with the visual . Later he studied journalism in detail the tablets of the original issue made the transition in the new media .