Cam tavan sendromu ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişki: Kadın çalışanlar üzerine bir araştırma
The relation between organizational commitment and glass ceiling syndrome: A research on women employees
- Tez No: 425051
- Danışmanlar: PROF. DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu araştırma, kadın çalışanlar üzerinde örgütsel bağlılık ile cam tavan sendromu arasında ilişkiyi ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Bu araştırma İstanbul ili Beylikdüzü ilçesi içerisinde bulunan bir kamu kurumunda çalışan ve farklı pozisyonlarda çalışan kadınlardan oluşmaktadır. Kadın çalışanlara Örgütsel Bağlılık Ölçeği ve Kariyer Engelleri Ölçeği uygulanmıştır.Araştırmada elde edilen verilerin istatistiksek analizleri SPSS 21.0 programı kullanılarak yapılmıştır. Veriler değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Frekans, Yüzde, Ortalama, Standart sapma), Faktör Analizi ve Regresyon Analizi uygulanmıştır.Araştırmanın bulgularına bakıldığında, Kariyer Engelleri yedi farklı boyuta ayrılmaktadır. Bağlılık Ölçeği bakıldığında ise dört boyuta ayrılmaktadır. Yapılan regresyon analizinde kariyer engelleri alt boyutları ve örgütsel bağlılık ölçeği alt boyutları ile demografik değişkenler arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Ayrıca Kariyer engelleri alt boyutları ile örgütsel bağlılık ölçeği alt boyutları arasında ilişkiler saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is examine the relation between organizational commitment and glass ceiling on women employees. This research consists of women working in different positions and working in a public institution in the district of Beylikdüzü in Istanbul. Organizational Commitment Scale and Glass Ceiling Scale is applied on women employees. Data collected in the reseach have been analysed by using SPSS 21.0 program. In the analysis of the data descriptive statistical methods used to evaluate the study data (frequency, percentage, mean, Standard deviation), Factor Analysis and Regression Analysis have been used. Based on the findings of the research it has been observed that Glass Ceiling Scale is divided into seven dimensions. Organizational Commitment Scale is divided into four dimensions.Relationships between glass ceiling sub-dimensions and organizational commitment sub-dimensions and demographic variables were determined with regression analysis. There are also relationships between Glass ceiling sub-dimensions and organizational commitment sub-dimensions.