Bir kamusal yayıncılık seçeneği olarak Türkiye'deki üniversite radyoları
University radios in Turkey as an alternative in public broadcasting
  1. Tez No: 425114
  2. Yazar: BURÇİN ONARIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜRÜN YILDIRAN ÖNK, PROF. DR. ÜMİT ATABEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Kamusal yayıncılığın devlet eliyle yapıldığı çoğu toplumda, tarafsız, özgür düşünen ve bilimi yayabilen bir kamusal yayıncılık seçeneği olarak üniversite radyoları, çok önemli bir araç olarak kabul edilmektedir. Bu konuda Türkiye'de yapılmış çok fazla çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışma, bir kitle iletişim aracı olarak radyo ve bir kamusal yayıncılık seçeneği olarak üniversite radyoları ile Türkiye'deki üniversite radyolarını konu edinmektedir. Çalışmada, üniversite radyosunun ne olduğu, Türkiye'de kaç tane olduğu, bunları kimlerin yönettiği, ne tür yayınlar yaptıkları, kamuya nasıl hizmet ettikleri gibi sorulara cevap aranmıştır. Bu bağlamda, Türkiye'deki üniversite radyoları incelenmiş ve kamusal yayıncılık bakımından etkileri değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
University radios which are objective tools driven by freedom of speech and science thus considered as an alternative in public broadcasting, have enormous importance in many societies in which public broadcasting is managed by the government. There are no significant studies conducted on this topic. Therefore this study focuses on the radio as a mass communication tool and specifically the university radios which are an alternative in public broadcasting. The definition of a university radio, the number of university radios in Turkey, the kind of broadcast carried out in these radios and the way they contribute to society are analyzed. In this context, university radios in Turkey have been examined and their effects on public broadcasting have been evaluated throughout this study.