Türkiye'de yerel düzeyde bir kamusal yayıncılık seçeneği olarak üniversite radyoları: İletişim fakültesinede sahip üniversitelerin radyoları üzerine bir inceleme
University radios as alocal public service broadcasting alternative in Turkey: A research about radios of universities also have communication faculty
- Tez No: 97241
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyo-Televizyon, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Communication Sciences
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Basın ve Yayın Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ ÖZÜ TÜRKİYE'DE YEREL DÜZEYDE BİR KAMUSAL YAYINCILIK SEÇENEĞİ OLARAK ÜNİVERSİTE RADYOLARI: İletişim Fakültesine de Sahip Üniversitelerin Radyoları Üzerine Bir İnceleme Özgül BİRSEN Basım ve Yayımcılık Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Eylül 2000 Danışman: Prof. Dr. Halûk Yüksel İletişim fakülteleri olan üniversitelerin radyolarının bir yerel kamusal yayıncılık alternatifi oluşturup oluşturamayacaklarının araştırıldığı bu çalışmanın kuramsal bölümünde yayıncılık türleri ve kamusal yayıncılık anlayışı irdelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, bir kitle iletişim aracı olarak radyonun özellikleri ve topluma karşı işlevleri ele alınmıştır. Bu bölümde radyo, özellikleri bakımından, diğer kitle iletişim araçları ile arasındaki farklılıklar açısından incelenmiş ve tanımlanmıştır. Yine bu bölümde dünyada ve Türkiye'de radyonun gelişimi tarihsel süreç perspektifinden değerlendirilmiştir. Araştırmanın kuramsal bölümlerinden bir diğeri olan ikinci bölümde ise, yayıncılık sistemleri anlatılmış ve özellikleri vurgulanmıştır. Yayıncılık sistemleri içerisinde kamusal yayıncılık kuramsal açıdan, toplumsal sorumluluk modeline dayandırılarak tanımlanmıştır. Çalışmanın bu bölümünde kamu, ticari ve devlet radyo ve televizyonlarının farklılıkları ortaya konulmuştur. Türkiye'de kamu yayıncılığının yasal çerçevesinin de çizildiği bu bölümde, Türkiye'deki kamusal yayıncılık anlayışı da irdelenmiştir. Tezin uygulama bölümü olan üçüncü bölümünde ise, kamu yayıncılığı alternatifleri ve bu alternatiflerden biri olan üniversite radyoları anlatılmış, ardından iletişim fakültesine de sahip olan üniversitelerin radyolarına uygulanan anket verileri analiz edilip yorumlanmıştır.Yapılan inceleme sonucunda, Anketin uygulandığı Akdeniz, Anadolu, Selçuk, İstanbul, Atatürk, Doğu Akdeniz ve Gazi Üniversitelerinin radyolarının yasal zemin olmamasına karşın yayın yaptıkları ve bu yayınları gerçekleştirirken de hedef kitle olarak üniversite içini göstermelerine karşın vericilerin tüm şehre yayın yapabilecek güçte olduğu sonucuna varılmıştır. Aynı zamanda çalışmadan çıkan bir diğer sonuçta üniversite radyolarının sorumlularının tümünün yasal zeminin oluşması ile birlikte kamusal yayıncılık yapan bir üniversite radyosunu düşlediklerini belirtmişlerdir. Radyo sorumluları bir üniversite radyosunu tanımlarken kamusal yayıncılığın tanımını yapmışlar ancak uygulamada söz konusu üniversite radyolarının kamusal yayıncılıktan çok öte birer müzik kutusu olarak çalıştıkları görülmüştür. Gerekli teknolojik koşulların sağlanmasına karşın üniversite radyolarının düzenli bir gelirinin olmadığı, insan kaynağını yeterince verimli kullanamadığı, söz programlarına çok az yer verildiği, haber bültenlerinde yerel haberlerin, ulusal ve üniversite içi haberlerin gerisinde kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT UNIVERSITY RADIOS AS A LOCAL PUBLIC SERVICE BROADCASTING ALTERNATIVE IN TURKEY: A research About Radios of Universities also have Communication Faculty This thesis is about university radios as a local public service broadcasting alternative in Turkey. It is investigated radios of universities which also have communication faculty. This study has three chapter. Fist and second chapters are theoretical parts of the study. These chapters concern with kinds of broadcasting and public service broadcasting. Specialties and functions of radio have been analyzed and described in the first chapter. Historical development of radio in Turkey and The World has been told at same chapter. In the second chapter, broadcasting systems have been told and public service broadcasting has been described. While public, commercial and government radio and televisions are describing with their differences to each other laws about broadcasting and public broadcasting in Turkey are also told in this chapter. The third chapter covers the empiric part of the study. In this chapter, public service broadcasting alternatives, universities and university radios as a local public service broadcasting alternative are described. After these descriptions, the data of questionnaire which was answered by the directors of the radios of universities which also have a communication faculty have been analyzed.The results show that if university radios will have lawful conditions, they are dreaming to do public service broadcasting and they are describing university radios as a local public service broadcasting alternative. On the other hand answers of the questionnaire show that university radios working like a music box. They have new technology, powerful antenna. They haven't any incomes, they can't use human resources productively. Local news have been presented after university and national news in the news bulletin.