Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı
Individual application to the Constitutional Court
  1. Tez No: 425238
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM İSKENDEROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FETHİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Temel hak ve özgürlüklerin korunması ulusal ve ulusal üstü düzeyde mümkündür. Ulusal düzeydeki koruma enstrümanlarını işler hale getirmede temel sorumluluk devletlere aittir. Son dönemde ve yaygın biçimde kullanılan ulusal metotlardan birisi bireysel başvuru hakkı kanun yoludur. Türkiye' de 2010 yılı sonrası yapılan Anayasal düzenlemeler ile bireysel başvuru yolu uygulama alanı bulmuş ve iç hukuk yolu olmuştur. Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru kanun yolu ayrıca ulusal üstü mahkemelerce de tanınmakta ve tavsiye edilmektedir. Bu tezde Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkı kanun yolu beş ana başlık altında ele alınarak hak ve özgürlüklerin kamu gücüne karşı korunmasında etkili bir hukuki çözüm yöntemi olduğu, Türkiye'de de uygulanmasının bireyin kamu karşısında korunmasında faydalı olacağı işlenecektir. Bireysel başvuru hakkının temel hak ve özgürlük ihlallerini öncelikle önleyen ve gerçekleşmiş ihlalleri tazmin eden etkili ve rasyonel bir hukuk yöntemi olduğu anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
The Government is not only obliged with positive obligations to provide legal conditions to individuals in order to use fundamental rigts, it is also responsible to provide domestic legal instruments to offer an effective national and supra-national protection. Individual complaint is the one of the domestic remedies to protect individual rigts against governmental violations recently. After consitutinal amendment in 2010, individual complaint has became a domestic remedy in national legal system of Turkey. It is also recognised and recommended by European Court of Human Rigts. In this thesis, Constitutional complaint reviewed under five sections and given detailed information about the Turkish practice. It is also discussed that, individual complaint is an effective and efficient method to prevent violations and compensate damages.