Uluslararası Hukukta kuvvet kullanımı
The use of force in International Law
  1. Tez No: 425242
  2. Yazar: HÜSEYİN KOCABAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEYSEL AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu akademik çalışma, iki bölümden oluşmakta olup; birinci bölümde Uluslararası Hukukta kuvvet kullanmanın genel ilkeleri, ikinci bölümde de Uluslararası Hukukta Libya hadisesi kısaca ele alınmıştır. Birinci bölümde Uluslararası Hukukta kuvvet kullanmanın genel ilkeleri kapsamında, kuvvet kullanmanın Birleşmiş Milletler Örgütü kurulmadan önceki ve kurulduktan sonraki dönemde ilkeleri incelenmiştir. Ancak bu akademik çalışmada daha çok Birleşmiş Milletler Örgütü kurulduktan sonraki döneme ilişkin kuvvet kullanma ilkeleri incelenmiştir. Bu kapsamda; barışın tehdidi, bozulması ve saldırı eylemi durumunda alınacak önlemler, ilgili maddeler ve kuvvet kullanımına izin verilecek haller incelenmiştir. Ayrıca Birleşmiş Milletler Antlaşmasının 51. maddesinde düzenlenen meşru müdafaa konusu şartları ve çeşitleri ile birlikte incelenmiştir. Bununla birlikte Uluslararası Hukukta kuvvet kullanımı kapsamında Birleşmiş Milletler Örgütü Güvenlik Konseyinin rolü, karar verme şekli, alabileceği önlemler ve verdiği kararların bağlayıcılığı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This academic work is divided into two parts: the first part is about general principles of using force in international law, and the second part is about the case of Libya according to international law. In the first part using of force were examined general principles of International law, according to before and after establish of United Nations Organization. However in this study using of force has studied according to after establish of United Nations Organization. In this context; circumstances that allowed for using of force were investigated in the case of the disruption and threat of peace. Also the subject and conditions of self-defence has examined which held in article 51 of the Charter of the United Nations. However, the role, the way of decision, measures and bound of decisions of the Security Council of United Nations Organization has examined in the terms of International laws.