Uluslararası Hukukta kuvvet kullanımı: Kosova örneği
The use of force in International Law: The Kosovo example
- Tez No: 546809
- Danışmanlar: PROF. DR. HASRET ÇOMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada amaçlanan,“kuvvet kullanma”kavramı çerçevesinde uluslararası hukukun gelişimini açıklamaktır. Sonrasında Kosova'da yaşanan iç savaştan başlayarak, Kosova'nın tek taraflı bağımsızlığına kadar gelişen süreç ve tek taraflı bağımsızlık sonrası süreçte Kosova'nın uluslararası hukuktaki statüsünü açıklamaktır. Çalışmanın konusu, uluslararası hukukta“kuvvet kullanma”kavramının ortaya çıkması ve uluslararası hukukun gelişimi ile başlayıp, NATO'nun Kosova iç savaşına müdahalede bulunması ile devam edip, sonrasında Kosova'nın tek taraflı bağımsızlığı ve Kosova'yı tanıyan devletlere değinilmiştir. Son olarak da Uluslararası Adalet Divanı'nın, Kosova'nın tek taraflı bağımsızlığı hakkındaki yorum kararları incelenmiştir. Çalışma esas olarak Birleşmiş Milletler Şartı'nda kuvvet kullanmanın bölgesel örgütlere verilmesiyle birlikte NATO'nun Kosova iç savaşına müdahalesi bağlamında şekillenmiştir. Çalışmanın amacı ve önemi, uluslararası hukukta“kuvvet kullanma”kavramı çerçevesinde uluslararası hukukun gelişimi ile birlikte Kosova iç savaşına giden süreç ve NATO'nun Kosova müdahalesinin incelenmesidir. NATO'nun Kosova müdahalesi ile Kosova'nın bağımsızlığa giden yolu ve Uluslararası Adalet Divanı'nın Kosova'nın bağımsızlığı sürecindeki yorum kararlarının ele alınmasıdır. Anahtar Kelime: Kuvvet Kullanma, Kosova, BM, NATO.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to explain the development of international law within in frame of the concept of“using force”, and to explain the status of Kosovo in international law in the process of unilateral independence of Kosovo starting from the civil war in Kosovo to unilateral independence of Kosovo. The subject of the study is the starts with the emergence of the concept of using force in international law and the development of international law, and continues with NATO's intervention in the civil war in Kosovo, then unilateral independence of Kosovo and mentions the states who recognize Kosovo. Finally, examined the comments of international justice court on the unilateral independence of Kosovo. The study was shaped in the context of NATO's intervention in the civil war in Kosovo with the granting of force to regional organizations in the context of the United Nations. The importance and aim of this study are to examine the process which leads to the civil war in Kosovo and NATO's intervention in Kosovo with the development of international law within the frame of using force. Key Word: Use of force, Kosovo, UN, NATO.