Örgütsel öğrenme sürecinde, örgüt kültürünün, çalışanların öğrenen örgüt algılarına etkisi: Güres group
The effect of organi̇zati̇onal culture on the percepti̇on of employees learni̇ng organi̇zati̇on, i̇n the organi̇zati̇onal learni̇ng process: Gures group
- Tez No: 425280
- Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM ONAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Örgütsel öğrenme sürecinde bilgi, bir organizasyonun iş başarısını doğrudan etkileyen en önemli kaynaklardan biridir. Bu noktada, öğrenen örgüt, örgüt çalışanlarının yeni bilgi yaratmalarını, bilgiyi paylaşmalarını, bilgiyi örgütün bilgisi haline getirmelerini ve sorunların çözümünde kullanmalarını sağlayarak işletmenin örgüt boyutunda öğrenmesine destek oluşturmaktadır. Bu araştırma, teori ve uygulama olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Teorik kısımda, araştırmanın temel değişkenleri olan örgüt kültürü ve öğrenen örgüt kavramları detaylı bir şekilde ele alınmıştır. Uygulama kısmında ise anket yöntemi ile Güres Group (Güres Yumurta, Güres Teknoloji, Güres Pastorize) işletmesinden veriler toplanmıştır. Veriler korelasyon ve regresyon analizleri yardımıyla incelenmiştir. Ölçekler, hem beyaz yakalılar (yöneticiler dâhil) hem de mavi yakalılar üzerinde uygulanabilir niteliktedir. Anket uygulamasına işletmeden toplam 158 çalışan katılmıştır. Elde edilen verilere, SPSS 22.0 paket programı kullanılarak; frekans ve yüzde değerleri, güvenilirlik, faktör analizleri, KMO (Kaiser-Meyer-Olkin) örneklem yeterliliği testi, korelasyon analizi ve bağımsız değişken ile boyutlarının bağımlı değişken üzerindeki etkilerini belirlemek amacı ile regresyon analizi yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre örgüt kültürünün, çalışanların öğrenen örgüt algıları üzerinde etkisi olduğu görülmüştür. Ayrıca, örgüt kültürü ve çalışanların öğrenen örgüt algısı arasındaki korelasyon analizlerine bakıldığında iki değişken arasında pozitif ve anlamlı seviyede ilişki olduğu görülmektedir.Son olarak, araştırma bulguları çerçevesinde uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik bir takım öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Knowledge is one of the most importance resources that directly affects the success of a business organization in the organizational learning process. At this point, learning organization constitute support for learning in the size of organization of the business by bring new information, to share, using them to make more useful of this information and in solving problems in the learning organizational process. The study consists of two sections as theoretical and empirical section.Theoretical section of the study were scrutinized organizational culture and learning organization. On the empirical section, questionnaire technique was used and the data was gathered from the Güres Group so the data was analyzed through correlation and regression analysis. The scales are a structured undisguised questionnaire which can be used with both white-collar employees (including managers) and blue-collar employees. 158 employees attended the survey application. The relationship between organizational culture and organizational learning are discussed constantly because of the producing different results at every organization. Frequency and percentage, reliabilty, item total amd principal component analysis, KMO measure of sampling adequency, Barlett's test of sphericity performed to the obtained data using by SPSS 22.0 software package. According to the results of the analysis, organization culture has been seen to have an impact on employees perceptions of organizational learning. İn addition, correlation analysis between dimensions of organizational culture and learning organization verify that there are positive and significant relationships between the organizational culture and employee perceptions of learning organization. Lastly, in the frame of the study findings, some recommendations have been presented for the managers and researchers.