Lakîta romanı bağlamında Muhammed 'Abdulhalîm 'Abdullah'ın romancılığı
'Novel writing of Muhammad Abdul Halim Abdullah in the context of his novel named 'Laqita'
  1. Tez No: 425284
  2. Yazar: MÜKERREM AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAHSİN DELİÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Arap edebiyatı, 1798 Napolyon Bonapart'ın Mısır'ı işgali ile genelde batı edebiyatından özelde Fransız edebiyatından etkilenme sürecine girmiştir. Arap edebiyatında bir dönüm noktası kabul edilen bu gelişme, modern Arap edebiyatının miladı niteliğindedir. Arap kültür ve edebiyatında geçmişten modern döneme kadar oluşan kültürel miras ile Batıdan ithal edilen bazı değerler bir araya getirilerek modern dönem edebiyatının temel dinamikleri oluşturulmuştur. Modern Arap Edebiyatı'nın önemli edebiyatçılarından Muhammed 'Abdulhalîm 'Abdullah (1913-1970), modern Mısır romanının ikinci kuşak yazarlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazın hayatına roman ile başlayan 'Abdulhalîm 'Abdullah, kısa hikâyecilik alanında da başarılı eserler ortaya koymuştur. Çalışmanın giriş kısmında modern Arap edebiyatında edebi bir tür olarak romanın ortaya çıkışı ve tarihi gelişim süreci ana hatlarıyla ele alınmıştır. Birinci bölümde Muhammed 'Abdulhalîm 'Abdullah'ın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın özünü teşkil eden ikinci bölümde ise, yazarın ilk romanı Lakîta'nın (1947) geniş bir özeti verildikten sonra roman unsurları açısından tahlili yapılmıştır. Sonuç kısmında yazar ve incelememize konu olan eseriyle ilgili ulaşılan tespitler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Since Napoleon Bonaparte's invasion of Egypt in 1798, the Arabic literature has been influenced from the western literature in general and French literature in particular. This development, which is considered as a turning point in the Arabic literature, is a watershed of the modern Arab literature. The cultural heritage that formed within the Arabic culture and literature from past up to the modern era and the values that are imported from the West have consisted the basic dynamics of the modern era literature. Muhammad 'Abdulhalîm 'Abdullah (1913-1970), one of the important writers of Modern Arab Literature, emerges as one of the writers of the second generation of the modern Egyptian novel. He began his career with novels and revealed successful works in the field of short story. In the introduction, emergence of novel as a literary genre in modern Arabic literature and outlines of its historical development are explored. In the first chapter, information about life, personality and literary works of Muhammad 'Abdulhalîm 'Abdullah is provided. In the second chapter, after giving extensive summary of the author's first novel Laqita (1947), analysis is made by focusing on elements the novel. In the conclusion, findings about the author and the subjects of the study are presented.