Muhammed 'Abdulhalîm 'Abdullah ve 'Lakîta, Ba'de'l-Ğurûb, Şeceretu'l-Lablâb ve Şemsu'l-Harîf' romanlarının çözümlemesi
Muhammed 'Abdulhalîm 'Abdullah and the analysis of his novels 'Lakîta, Ba'de'l-Ğurûb, Şeceretu'l-Lablâb ve Şemsu'l-Harîf'
- Tez No: 675770
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT H. YANIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 344
Özet
Bu çalışma, aldığı ödüllerle Arap Edebiyat dünyasında yerini sağlamlaştıran, süslü ve duygu yüklü kalemiyle hikâye ve roman türünde eserler ortaya koyan, Mısır'ın ikinci kuşak yazarlarından olan Muhammed 'Abdulhalîm 'Abdullah'ı ve onun“Lakîta, Ba'de'l-Ğurûb, Şeceretu'l-Lablâb ve Şemsu'l-Harîf”romanlarının çözümlemesini ele almaktadır. Yazarın ödüllü romanları üzerine yoğunluk kazanan bu çalışma; bir giriş ve iki bölümden oluşmaktadır. Girişte; yazarın yaşadığı dönem siyasi, sosyal ve kültürel yönden ele alınmıştır. Birinci bölümde; 'Abdulhalîm 'Abdullah'ın hayatı, edebi kişiliği ve eserleri ele alınmıştır. İkinci bölümde yazarın 1947-1952 yılları arasında yazdığı dört romanı şekilsel ve tematik yönden basım tarihine göre çözümlenmiştir. Sonuç kısmında; 'Abdulhalîm 'Abdullah'ın sanat anlayışına, romancılığına, Arap Edebiyatına yaptığı katkılara değinilmiştir. Çözümlemesini yaptığımız romanların genel özellikleri yapı, tema, dil ve üslup bakımından irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work is about Mohammed 'Abdulhalîm' Abdullah, one of the second generation writers of Egypt, who strengthened his place in the Arabic literary world with the awards he received and who produced works in the form of stories and novels with his fancy and emotional style. It deals with the analysis of his novels of“Lakîta, Ba'de'l-Ğurûb, Şeceretu'l-Lablâb ve Şemsu'l-Harîf”. This work focused on the author's award-winning novels; It consists of an introduction and two parts. In introduction part; studied the period author lived in terms of political, social and cultural aspects. In the first part; 'Abdulhalim 'Abdullah's life, literary personality and works are discussed. In the second part, four novels written by the author between 1947-1952 are analyzed in terms of formal and thematic aspects according to the date of publication. İn the end; 'Abdulhalîm 'Abdullah's contributions to his understanding of art, his novelism and Arabic literatüre are mentioned. The general features of the novels we have analyzed, are examined in terms of structure, theme, language and style.