Kur'an'da Allah'a iman edenler için kullanılan kavramlar
Terms in used in Quran for the believers
- Tez No: 425286
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALTUNTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu çalışmamızda Kur'ân'da mü'minleri ifade eden kavramları işledik. Araştırmamız sonucunda, Kur'ân'da mü'min kavramıyla beraber Yüce Allâh'a îmân edenleri ifade etmek üzere toplam 13 tane kavram olduğunu tespit ettik. Bu kavramlar şunlardır: mü'min, müslim, muhsin, mûkin, müttakî, sâdık, şâhid, muhlis, muhtedî, âbid, şâkir, sâlih ve hâşi'. Çalışmamız iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, îmân, İslâm ve ihsân kavramlarının birlikte geçtiği meşhur Cibrîl hadisinden yola çıkarak mü'min, müslim ve muhsin maddelerini ele aldık. İkinci bölümde, Kur'ân'da mü'minleri ifade eden diğer kavramları inceledik. Çalışmamızda, mü'minleri ifade eden her kavramın; kelime anlamını, îmân ile olan ilişkisini ve Kur'ân'daki kullanımını ele aldık. Daha sonra da kavramın geçtiği âyetleri müfessirlerin yorumlarıyla değerlendirerek ilgili kavramın mü'min anlamına geldiğini ortaya koymaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In this research, we studied the terms that expressed the believers in Quran. At the end of this work, we have found theerteen that mentioned by almighty Allâh in Quran that hold the same meaning of believing in Allâh. These terms are; believer (mü'min), muslim (müslim), well-being (muhsin), those who have Faith with certainty (mûkin), the owners of Piety (müttakî), trusty (sâdık), those who bear witness (şâhid), sincere (muhlis), those who have attained Guidance (muhtedî), worshipper (âbid), thankful (şâkir), righteous (sâlih), to be in reverence (hâşi'). This study consists of two sections. At the first section, believer (mü'min), muslim (müslim), well-being (muhsin) terms have explained with faith, Islam and goodness concepts from Cibril's famous Hadith. At the second section, the other the other terms that expressed the believers in Quran have examined. In this study, we dealed with the word meaning of every term that mentions believers and we have also examined the using of this in Quran. At the end, as a result of analysing the content of the verses with interpreters' comments which mentioned the believers we have tried to demonstrate the terms related to the meaning of believers.