Yatalak hastalara bakım veren kişilerin öfke kontrolü ve depresyon düzeylerinin incelenmesi
Anger management of the bedri̇ddn patients and caregivers and investigation of depression levels
  1. Tez No: 425304
  2. Yazar: GÖKÇEN SEVGİ BAYIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMURAY ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı, Yatalak hastalara bakım veren kişilerin öfke kontrolü ile depresyon düzeyleri arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Ek olarak, araştırmada bireylerin cinsiyeti, yaşı, medeni durumu, eğitim düzeyi, çalışma durumu ve gelir düzeyinin öfke kontrolü ve depresyon üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Araştırmaya İstanbul İlinde Üsküdar ilçesinde bulunan Evde Sağlık Merkezinde psikolojik destek alan yatalak hastasına bakım veren 100 birey alınmıştır. Veri toplama araçları olarak Beck Depresyon Ölçeği ve Öfke Kontrolü Envanteri kullanılmıştır. Aynı zamanda bireylerin sosyo-demografik özelliklerini belirlemek amacıyla araştırmacı tarafından Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo-demografik özelliklere göre bakıldığında; yatalak hastasına bakan kadınların erkeklere oranla öfke kontrolü düzeylerinin daha yüksek olduğu, erkeklerin kadınlara oranla dışa vurulan öfke düzeylerinin daha yüksek olduğu, çalışan bireylerin çalışmayan bireylere oranla öfke kontrolü düzeylerinin daha yüksek olduğu, çalışmayan bireylerin çalışan bireylere oranla depresyon düzeylerinin daha yüksek olduğu sonuçlarına ulaşılmıştır. Araştırmada yer alan eğitim düzeyi, medeni durum, çocuk durumu ve eğitim düzeyi gibi sosyo-demografik özelliklere göre de anlamlı sonuçlar elde edilmemiştir. Araştırmada grubun sürekli öfke düzeyleri ile depresyon düzeyleri arasında da pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgulara dayalı olarak araştırmacılara, alanda çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, the people who care for bedridden patients with anger. It is to demonstrate the relationship between depression levels. In addition, research. The gender of the individual, age, marital status, education level, employment status and income level. It investigated the effect on depression and anger. Research in the Province of Istanbul Home Health Center in the district of Uskudar area of psychological support bedridden patient 100 subjects were caregivers. Data collection tools and the Beck Depression Inventory Anger Management Inventory was used. At the same time individual socio-demographic. Personal Information Form has been created by researchers in order to determine its properties. With regard to socio-demographic characteristics of the study; Overlooking the bedridden patients where women have higher levels of anger than men, men Which is higher than the level of anger hit the outside than women, working individuals. Which is higher than the level of anger-working individuals, working individuals working in higher levels of depression than individuals is the result of the It has been reached. Located in education research, marital status, children's status and education. According to the socio-demographic characteristics such as the level it has not achieved significant results. The research group also positive with levels of trait anger and depression levels. A significant relationship was found.Based on the findings of research at the end located in the discussion section researchers, counselors offer advice for employees and their families in the area. It was made.