Üniversite öğrencilerinde öznel iyi oluş ve benlik saygısının stresle başa çıkma tarzlarıyla ilişkisinin incelenmesi
Analyzing the relationship between subjetive well being and self esteem levels with the stress coping strategies university students
  1. Tez No: 425305
  2. Yazar: SEVİL DUMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NESLİM GÜVENDEĞER DOKSAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın temel amacı üniversite öğrencilerinin öznel iyi oluş ve benlik saygısının stresle başa çıkma tarzlarıyla arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma genel tarama modeline uygun olarak yapılmıştır. İstanbul ilinde rastlantısal olarak seçilen 160 kız, 140 erkek üniversite öğrencisine, toplamda 300 kişiye uygulanmıştır. Veri toplama araçları olarak Öznel İyi Oluş Ölçeği, Rosenberg Benlik Saygısı Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği kullanılmıştır. Aynı zamanda kişilerin sosyo-demografik özelliklerini belirleyebilmek adına Kişisel Bilgi Formu oluşturulmuştur. Araştırmada sosyo- demografik özelliklerle ölçekler arasındaki ilişkiye bakıldığında kızların erkeklere oranla öznel iyi oluş düzeylerinin daha yüksek olduğu, yaş arttıkça öznel iyi oluş düzeyinin arttığı, psikoloji bölümünde okuyan bireylerin diğer bölümlere oranla öznel iyi oluşlarının daha yüksek olduğu, ilk çocukların diğerlerine oranla benlik saygısının daha yüksek olduğu, hukuk bölümünde okuyan bireylerin kendine güvenli yaklaşımlarının diğerlerinden daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bireylerin öznel iyi oluş ölçeğinden aldıkları puanlar ile boyun eğici yaklaşım ölçeğinden aldıkları puanlar arasında negatif yönde anlamlı ilişkili olduğu görülmektedir. Bir diğer deyişle öznel iyi oluş düzeyleri arttıkça; boyun eğici yaklaşım düzeylerinin de düşmekte olduğu saptanmıştır.Araştırmanın sonunda yer alan tartışma bölümünde bulgularla ilişkili diğer araştırmalara, çalışan psikolojik danışmanlara ve ailelere yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to evaluate the relationship between subjective well-being and self-esteem of college students who are coping with stress. Research was conducted in accordance with the general screening model. It was administered to randomly selected 160 female students and 140 male students from Istanbul province, to a total of 300 people. As data collection tools, subjective well-being scale, Rosenberg self-esteem scale, scale of coping with stress were used. Personal Information Form has been created in order to determine the socio-demographic characteristics of the participants. Results of the survey established that; girls had higher subjective well-being levels than boys, subjective well-being levels tended to increase due to aging, individuals who studied psychology displayed higher subjective well-being levels than othersren , first child displayed more self-esteem than others, and self-confidence of individuals studying law, were much higher than others. Subjective well-being scale scores and submissive approach scale scores were found to be negatively related. In other words, the higher the level of subjective well-being; the lower the submissive approach, was detected.Other related research findings, and suggestions for psychological counselors and families had been provided in the discussion section.