Edirne türbeleri
- Tez No: 42531
 - Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZKAN ERTUĞRUL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sanat Tarihi, Art History
 - Yıl: 1995
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Trakya Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Arkeoloji ve Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 152
Özet
ÖZET Bu tezin amacı Edirne'de yeralan türbeleri tesbit etmek ve varolanların karakteristik özelliklerini incelemektir. Edirne'nin çeşitli semtlerinde belli bir dönemin kültür izlerini taşıyan ve her geçen gün sayılan azalan, genellikle kesme taş ve çok az sayıda tuğla-taş malzemenin birlikte kullanıldığı türbeler bulunmaktadır. Bu türbelerin geçmişe ait, kültür ürünleri olmaları nedeniyle korunmaları ve gelecek kuşaklara aktarılmaları gerekmektedir. Böylece yapılacak olan çalışmalara, yardımcı olabilmek amaçlanmış ve bu türbeler incelenerek tesbit edilmeye ve belgelenmeye çalışılmıştır. Tezin birinci bölümünde Türklerde mezar inancı konusuna yer verilmiştir. ikinci bölümde, islamiyet öncesi ve sonrası tarihsel gelişim sürecinde Türklerde mezar mimarisi incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Edirne'nin tarihi, Edime Türbeleri hakkında genel bilgi ve Edime Türbeleri Kataloguna yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise, Edime Türbeleri hakkında yapılan incelemeler sonucunda, türbelerde plan, yapı, malzeme ve süsleme açısından elde edilen tez sonuçlan ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Summary The goal of this thesis, is to do research on the turbehs in Edime and examine the characteristics of being in our times. There are some turbehs in different parts in Edime which decrease the numbers of them and show the culture of an evident period. It was usually used hewn stones and seldom brick-stones materials together. Those turbehs are shown the culture of the past period of time. So, they should need to be preserved and be transferred the future generations. Those turbehs were researched, examined and tried to be documanted to be able to help which will be done works. In the first chapter of the thesis, the subject of the belief of graves of Turks; In the second chapter, the historical development of Turks' grave architectural just before Islamic religion and then. In the third chapter, the general Information about turbehs in Edime and Edime Turbehs catalogue. In the fourth chapter, it was researched and examined the turbehs of Edime and it is included the results of the thesis in the turbehs in Edime about plan, building, material and decoration.