Bursa ve Edirne'deki Osmanlı mimari üslubunun Ohri'deki (Makedonya) mimari ve sanat eserlerine yansımaları
The ottoman architecture of Bursa and Edirne architecture and art of Ohrid (Macedonia) reflections of works
- Tez No: 480400
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EDİP YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk İslam Sanatları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 367
Özet
Bu çalışmada Makedonya Ohri merkezde yer alan Osmanlı Dönemi Mimari yapıları tespit edilerek incelenmiş ve günümüzdeki durumları belirtilmiştir. Ohri'de yer alan Osmanlı dönemi mimari yapıları ve sanat eserlerinin Batı Anadolu'da yer alan Osmanlı dönemi yapıları ile karşılaştırılması yapılmıştır. Bu amaç doğrultusunda Ohri merkezde yer alan 10 adet camii,3 adet türbe ve Camii'lere ait hazirelerde yer alan mezar taşları incelenmiştir. İncelenen eserlerin Batı Anadolu'daki benzerleri tespit edilmiş ve bu yapılar arasındaki benzerlikler ortaya konmuştur. Ohri'de incelenen yapılar Batı Anadolu'da yer alan yapılar ile plan, tezyinat, malzeme ve teknik gibi konular bakımından oldukça benzerlik göstermektedir. Camii'lerin yanı sıra Hazirelerde yer alan mezar taşlarıda Batı Anadolu ile tamamen uyuşmaktadır. Türbeler'de ise Halveti Tekkesinde yer alan Türbe dışında büyük oranda benzerlik bulunmaktadır. Ohri'nin Osmanlı Devleti'nin elinden çıkmasıyla Ohri'de yer alan Osmanlı dönemi eserleri büyük oranda tahrip olmuş ya da ortadan kaldırılmıştır. İncelenen Camii'lerin, Türbelerin ve Hazirelerin orijinalliklerini kaybettikleri görülmüştür. Yapıların genel olarak sade formda oldukları ve günümüzdeki durumlarının basit özelliklere sahip camii formunu yansıtmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, determine the Ottoman period architectural structures located in the center of Ohrid, Macedonia and Today's conditions are mentioned. The Ottoman architectural structures and artifacts in Ohri were compared with those of the Ottoman period in Western Anatolia. For this purpose, 10 mosques in the center of Ohri, 3 tomb and tomb stones in the mosques belonging to the mosques were examined. The similarities of the studied works in Western Anatolia were determined and the similarities between these structures were revealed. The architecture in Ohri is very similar to the buildings in Western Anatolia in terms of plan, ornament, material and technique. In addition to the mosques, grave stones coincide with Western Anatolia. Outside the Tomb, located in the Halveti shrines Which largely similarity. With the fall of Ohrid's Ottoman Empire, the works of the Ottoman period, located in Ohrid, were destroyed or abandoned. It is seen that the mosques examined, tombs and cemeteries lost their authenticity. The structures are generally in plain form and reflect the mosque form with simple features of today's conditions.