Seramik Hitit ritonlarının plastik açıdan incelenmesi
- Tez No: 42530
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖZKAN ERTUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Güzel Sanatlar, Archeology, Fine Arts
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
VI. ÖZET Üzerinde yaşadığımız topraklarda, çeşitli uygarlıklar kurulmuş ve bu uygarlıklar kendinden önceki kültürlere kendi kültürlerini katarak yeni eserler üretmişlerdir. Hititli ustalarda kendinden önceki uygarlıklardan etkilenerek yeni eserler yaratmıştır. Bu eserler müze depolarında ve yayını yapılmamış kazı defterlerinde durmaktadır. Eserlerin incelenmesi için bürokratik engellerin kaldırılması ve müze depolarının araştırmacılara açılması gerekmektedir. Kazılardan çıkarılan eserlerin yanlızca arkeolojik açıdan değerlendirilmeyip, farklı bakış açılarından ele alınıp incelenmesi gereklidir. Hitit ritonları yanlızca ritüel kaplar olarak değil, plastik eserler olarakta ele alınmalı ve teknik açıdanda incelenmelidir. Sonuçta; Anadolu kültürünün en iyi örneklerinden birinin farklı bakış açısı ile değerlendirilebileceğine dikkat çektim. 48
Özet (Çeviri)
VII. ABSTRACT Many civilisations have been founded on this land where we live and they have been producing art pieces by adding the cultures of the past to their own cultures. Masters of Hittites also created new works, which have been impressed by the cultures of the past. These works were staying in the storage rooms of the museums and notebooks of excavation that have not been published. Therefore, I would advise that the inhibition of the bureaucracy should be broken in order to study these works and also the storage of the museums would be available for the researchers. The works that have been excavated are better studied not only archaeological but also by different point of views. Another point is that; these Hittite rhytons should be considered not only as ritual cups, but also as an art piece, and taken under technical study. Finally; I tried to take attention to the fact that these, the best examples of Anatolian culture can be analysed by different point of views. 49