Sigarayı bırakmada varenicline ve varenicline ile birlikte uygulanan bilişsel-davranışçı terapinin karşılaştırılması
The compare varenicline to combine varenicline with cognitive behavioral therapy for smoking cessation
  1. Tez No: 425310
  2. Yazar: UMUT KARAGÖZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma sigara bırakma polikliniğine gelen hastalara ilaç tedavisi ile birlikte uygulanan bilişsel davranışçı tedavinin etkisini ölçmek için yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak 'Fagerström Nikotin Bağımlılığı Testi' kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sigara Bırakma Polikliniği'ne gelen 40-50 yaşları arasındaki 30 hasta oluşturmuştur. Bu hastalar daha önceden uzun süreli sigarayı bırakmamışlardır. Deney grubundaki hastalara altı seanstan oluşan yapılandırılmış bilişsel davranışçı tedavi programı ile 3 aylık ilaç tedavisi uygulanmıştır. Kontrol grubundaki hastalara sadece üç ay boyunca ilaç tedavisi uygulanmıştır. Üç ay sonunda her iki guruba da son test yapılmıştır. Hastalardan elde edilen veriler 'Sosyal Bilimler için İstatistik Paket Programı (SPSS) 21.0' sürümü kullanılarak analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, hem deney hem de kontrol grubu hastaları ön test son test puanları karşılaştırıldığında sigara bırakmada başarılı olduğu gözlense de varenicline ile bilişsel davranışçı tedavinin, sadece varenicline tedavisinden daha başarılı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research aim to measure the effect of cognitive behaviors treatments with drug treatment on patients who applied for smoking cessation clinics. Fagerström test of nicotine dependence is used to data acquisition. Sample of this research contains ages between 40-50, 30 patients who applied to Okmeydanı Training and Research Hospital. These patients didn't quit smoking since start smoking. Experimental group's patients are practiced cognitive behavior treatment contain 6 sessions which are standardized with 3 months give medication. Control group's patients were given just 3 months medication. After 3 months both groups were did posttest. Data which acquired by patients analyze in Statistical Package for the Social Sciences SPSS 21.0. The results obtained, both experimental group and control group's pretest-posttest score were compared. Both groups are succeeded to quitting smoking, but cognitive behavior treatment with 3 months give medication are more succeeded than given just 3 months medication.