İçsel pazarlama faaliyetlerinin örgütsel bağlılığa etkisi ve bir işletme çalışanları üzerine araştırma
The effects of internal marketing activities on organizational commitment and a survey research on a firm's employees
  1. Tez No: 425309
  2. Yazar: SENA KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL YÜKSELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İçsel pazarlama, son yıllarda pazarlamada önemli bir kavramı olmuştur. Bütünsel pazarlamanın bir parçası olarak, işletmenin başarısında etkin bir role sahiptir. Özellikle hizmet pazarlamasında müşteri tatmininde çalışanlar, kilit pazarlama karması elemanıdır. Bu nedenle ne kadar donanımlı kılınırlarsa, müşteri odaklı eğitilirlerse, işletme performansı da o denli artmaktadır. Bu bağlamda içsel pazarlama faaliyetleri ile çalışanların örgütsel bağlılık düzeyleri de artmaktadır. Çünkü, içsel pazarlama ile işletme yönetimi, çalışanlarını bir değer olarak görmektedir. Çalışma bu çerçevede içsel pazarlama ve örgütsel bağlılık kavramlarını incelemekte olup ayrıca bir hizmet işletmesinin çalışanları üzerinde yapılan araştırma bulgularına yer vermektedir. Araştırma sonuçlarına göre içsel bağlılık, örgütsel bağlılığı ve üç alt bileşeni olan duygusal, zorunlu ve normatif bağlılığı olumlu yönde etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, internal marketing has been an important concept in marketing. As a part of holistic marketing, it has an effective role in business performance. Employees are key elements of marketing mix in satisfying customers in service marketing. Therefore the more skills of employees and trained customer oriented, the higher business performance. In this context, the level of organizational commitment of employees also increases by internal marketing activities. Because, business management via internal marketing accepts the employees as a value of the establishment. This study investigates the concepts of internal marketing and organizational commitment and also places the research findings conducted on the employees of a service firm. According of the research results, internal marketing affect the organizational commitment and its components affective, continuance and normative commitment.