Konsol oyunlarında arayüz geliştirme süreçleri ve bir oyun uygulaması
The process of interface development for console games and a game application
- Tez No: 425325
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ZÜLFÜKAR SAYIN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Elektronik oyun sınıfına giren konsol oyunları, bu tezin ana konusudur. Bu çalışmada; konsol oyunu tanımlanarak çeşitleri hakkında bilgiler verilmekte, 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren gelişme gösteren konsol oyunları incelenerek bu oyun dizgelerinin gelişimine ve bugünkü düzeyine getirilmesine etken olan teknolojiler hakkında kısaca bilgiler verilmektedir. Özellikle hareket etkileşimli konsol oyunu üzerinde yoğunlaşılarak, bu alanda yapılmış örneklere yer verilmektedir. Bu alanda önde gelen oyun konsolları incelenerek deneme aşamasında olan yeni teknolojilere değinilmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda saptanan bulgular ve örnekler ışığında tasarlanan ve uygulanan bir konsol oyunu bütün süreçleriyle açıklanıp irdelenerek verilmektedir. Konsol oyunları günümüz oyun endüstrisi alanında yaşanan teknolojik gelişmeler sonucunda kullanıcıların evlerinde yer edinmeye başlamış ve giderek kullanıcı kitlesini arttırmıştır. Bu alanda geliştirilen yeni oyun oynatıcılar sayesinde kullanıcı açısından farklı oyun deneyimleri ortaya çıkmaya başlamıştır. Bilinen oyun oynama alışkanlıklarının yanı sıra son zamanlarda gelişme gösteren kumandasız oyun oynama deneyimleri, yeni oyun uygulamalarının geliştirilmesine olanak sağlamıştır. Bunun yanı sıra oyun endüstrisinde giderek artan rekabetten dolayı özgünlük açısından çekici, nitelikli ve yaratıcı oyun uygulamalarının geliştirilmesi önem kazanmıştır. Bu bağlamda oyun geliştirme sürecinde yaratıcı ekibin aldığı rol büyümeye başlamış ve alanında uzman tasarımcılara olan gereksinim de artmıştır. Bu çalışmada belirlenen sınırlar çerçevesinde konsol oyunlarında arayüz geliştirme süreçleri irdelenmiştir. Nitelikli bir konsol oyunu geliştirilmesi sürecinde neler yapıldığı ve hangi yollardan gidilmesi gerektiğine yönelik araştırmalar yapılarak, bir konsol oyunu tasarlanmış; iki boyutlu bir platform oyunu geliştirilmiş ve Microsoft Kinect cihazıyla oynanabilir hale getirilmiştir. 'Konsol Oyunlarında Arayüz Geliştirme Süreçleri ve Bir Oyun Uygulaması' adlı bu tez çalışması dört ana başlık altında ele alınmıştır. Tezin birinci bölümünde konsol oyunu ve ilgili kavramlar ele alınarak tanımlamalar yapılmış, tezin amacı ve önemi üzerinde durulmuştur. Ayrıca oynanış şekillerine göre konsol oyunlarının çeşitlerine değinilerek tarihsel gelişimine yer verilmiş ve bu alanda görülen teknolojik ilerlemelerden söz edilmiştir. İkinci bölümde yeni nesil hareket etkileşimli konsol oyunları araştırılarak bu alanda önde gelen üç farklı şirketin geliştirdiği oyun konsolu sistemlerinden söz edilmiştir. Ayrıca henüz geliştirilme aşamasında olan yeni oyun sistemleri üzerinde durulmuş ve oyunların ışınsal aktarımla sunulduğu ileriye yönelik araştırmalardan söz edilmiştir. Üçüncü bölümde de çalışmanın en önemli konularından biri olan oyun arayüz geliştirme süreçlerine ayrıntılarıyla yer verilmiştir. Bu bölümde bir oyunu meydana getiren oyun bileşenleri açıklanmış, oyun geliştirme sürecinde rol alan mesleklere ve uzmanlık alanlarına değinilmiştir. Ayrıca hedef kitle ve senaryonun belirlenmesinden oyunun sonuçlandırılma aşamasına kadar gerçekleştirilen tüm süreçler detaylı olarak verilmeye çalışılmış, bu alanda başarılı olduğu düşünülen oyun örneklerine yer verilerek incelemeler yapılmıştır. Dördünce bölümde ise elde edilen kuramsal ve kılgısal (pratik) veriler doğrultusunda geliştirilmiş olan ve Microsoft Kinect ile çalıştırılan uygulama çalışması irdelenmiştir. Uygulama çalışması olarak tasarlanan oyunun senaryosu Türk masallarından hareketle oluşturulmuş ve kültürel değerlerimizden izler taşıyan bir uygulama olarak sonuçlandırılmıştır. Ayrıca oyunun geliştirilme süreci çeşitli başlıklar altında ele alınarak ayrıntılı bir şekilde açıklanmaya çalışılmış; senaryonun oluşturulması, kavram, karakter, mekan, nesne tasarımları ve canlandırma süreçleri detaylarıyla açıklanarak oyunun sonuçlandırılma aşamasına kadar ne gibi yöntemlerin denendiğine ve hangi süreçlerden geçildiği açıklanmıştır. Anahtar Sözcükler Konsol oyunu, oyun tasarımı, oyun kavram tasarımı, oyun arayüz tasarımı, oyun karakteri tasarımı, oyun mekan tasarımı, grafik tasarım, Microsoft Kinect.
Özet (Çeviri)
Console games that take part in the electronic games class are the main subject of this thesis. In this study, console games are defined and information about their varieties is given. Console games that have been improving since the 20th century are examined, and a brief summary is given on the technelogical advancements which have impacted gaming over the years. Examples are given, especially those focusing on interactive console games. Leading game consoles from this field are examined and new technologies that are on trial are mentioned. An overview of the process of bringing a console game to bear will also be included. Console games have demonstrated that the gaming experience can be effectively delivered within the comfort of the gamers home. The past three decades have seen nearly non-stop technological advancements within the industry which have all strengthened this performance capacity. Over time, the tastes and demands of various gamer sub-cultures have resulted in consoles adapting their strategies to cater to these different markets. Games historically used joysticks as their main method of user control, but the option of playing a game without a joy stick has allowed for the development of new games with even more advanced control schemes. As the competition in the game industry increases, there is an ever growing demand for more inovation in the development of even more sophisticated technology. The upcoming Oculus Rift, which covers the gamers eyes and perfectly simulates a 1st person view within the game, is an ideal example of this drive for new technology. Considering the conclusions drawn in this study, the process of interface development for console games is examined. What paths to follow and what to do to develop a qualified console game is investigated and a two dimensional console game is designed to be played on Microsoft Kinect. This thesis named 'The process of interface development for console games and a game application' will examine four principle topics. The first section of the thesis includes an examination and definition of console games and concepts related to their development. Console games are categorized by their gameplay variety. The games' historical development and the technological advances which have made them possible will also be discussed. In the second section, interactive console games of the new generation will be examined. Game console systems which are being developed by three leading companies will be discussed and examined more closely. New developing game systems and prospective research which includes games that could be displayed by radiational transfers will be discussed. In the third section, the process of game interfacing development will be discussed in detail as this is one of the most important subjects within this thesis. The components which form a game will be explained in detail. Professions and jobs which are critical to the game development process will be mentioned. The process of identifying a game's target audience from the time of conception, and bringing the game to bear as a playable product will be examined. Research on what makes a game a successful title will be included. In the fourth section, the script of the game derived from Turkish tales and cultural values will be mentioned. There will also be a review of applications and games which are derived from the gained theoretical and practical information from researches done so far. The development process of the game will be explained throughly under various titles. Creation of the script, concept, character, environment, object designs and animation process will be explained in detail and the techniques used during the whole process will be clarified. Key words Console game, game design, game concept design, game interface design, game character design, game environment design, graphic design, Microsoft Kinect.