Oyun tasarımında kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi tasarımı ve bir proje çalışması
User interface and user experience design and a project study in game design
  1. Tez No: 551535
  2. Yazar: NUR MERİÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İSMAİL OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Kullanıcı arayüzü; kullanıcının gördüğü, duyduğu, dokunduğu, konuştuğu, anladığı ve yönlendirdiği bilgisayar yazılımının bir parçası olmakla birlikte, kullanıcının etkileşime girdiği tüm sistemdir. Ek olarak kullanıcıyı yönlendiren, kullanıcının amaçladığı hedefe ulaşmasını sağlayan butonları da kapsamaktadır. Bu nedenle bir sistemde kullanıcının karşılaştığı ilk görsel ögelerdir. Kullanıcının kontrolünde olan arayüzler; uygulamanın amacına yönelik tasarımsal ve deneyimsel olarak kullanıcıyı doğru yönlendirme gerekliliklerini taşımaktadır. Kullanıcı deneyimi, bir başlangıca ve bir sona sahip olan bir sistem olarak açıklanabilmektedir. Kullanıcı deneyimini artırmak, hazırlanan uygulamanın kullanıcı tarafından rahatça kullanılabilmesine veya kullanıcının amaçladığı hedeflere kolayca ulaşabilmesini amaçlamaktadır. Kullanıcı deneyiminin her yönünü ve olasılığının planlanması ve kullanıcının uygulamayı kullandığı esnada bu etkiyi farketmeden istediği hedefi gerçekleştirmesi ile ilgilidir. Bu nedenle kullanıcı tarafından yapılabilecek her eylemin hesaplanması gerekmektedir. Oyunlar oynanabilirlik ve oyun karakteristikleri bağlamında kendi içlerinde ayrılmakla birlikte mobil oyunlar da farklı kategorilerden oluşmaktadır. Konsol oyunlarından mobil oyunlara doğru gelişen tarihsel süreçte oyun karakteristikleri değişmemekle beraber oynanış biçimlerine yenilikler getirilmiştir. Mobil oyunlarla birlikte cep telefonları, tabletler aracılığıyla oynanan oyunlar bilgisayar oyunları için hazırlanan kapsamlı oyunlarla aynı özellikleri taşımaya başlamıştır. Oyun deneyiminin daha fazla verildiği mobil alanlarla oyunlar telefon hareketiyle ya da parmak hareketleriyle rahatça oynanabilmektedir. Mobil arayüz tasarımları ise oyunlarının hitap ettiği yaşa ve kitleye göre değişiklik göstermekte ve oyunun karakteristiklerine yönelik hazırlanmaktadır. Mobil çağdan önce bilgisayar oyunları için hazırlanan kapsamlı hikayeleri ve oyun deneyimi bulunan oyunlar da mobil ortamda oynanabilir hale gelmiştir. Bu çalışma; kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimi prensiplerini açıklayarak, oyun ve mobil oyun arayüzünde karşılaşılan kullanıcı arayüzü ve kullanıcı deneyimini tartışmaktadır. Tez kapsamında mobil oyunlardan biri olan Granny oyununun arayüzü ele alınmıştır. Korku ve evden kaçma temalı oyunlardan biri olan Granny oyununun var olan arayüzündeki eksiklikler belirlenmiş ve kullanıcı arayüz ve kullanıcı deneyimi prensipleri göz önüne alınarak tekrar tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
User interface; while it is a part of the computer software that the user sees, hears, touches, speaks, understands and directs, it is the whole system the user interacts with. In addition, the user directs the user's aiming to reach the target buttons. Therefore, it is the first visual elements that a user encounters in a system. User-controlled interfaces; for the purpose of the application, it has the design and design requirements of the user. User experience can be explained as a system with a start and an end. Increasing the user experience is intended to enable the user to easily access the intended application or to achieve the intended goals of the user and to plan every aspect and probability of the user experience and to realize the desired goal without realizing this effect while the user is using the application. Therefore, every action by the user must be calculated. While the games are separated within the context of playability and game characteristics, mobile games are made up of different categories. In the historical process from console games to mobile games, game characteristics have not changed and innovations have been introduced to the forms of gameplay. Mobile games, mobile games, games played through tablets started to have the same features as the comprehensive games prepared for computer games. With the mobile games where the game experience is given more, the games can be played easily with the movement of the phone or the finger movements. Mobile interface designs vary according to the age and audience of their games and they are prepared for the characteristics of the game. Before the mobile age, games with extensive stories and gaming experience prepared for computer games have become playable in the mobile environment. In this thesis; Explains the user interface and user experience. Within the scope of this study, one of the mobile games, the Granny game interface is discussed. One of the scary and home-escape games of the Granny game is the deficiencies in the existing interface and has been re-designed considering the user interface and user experience principles.