Rus dış politikasında Ukrayna (1991-2014)
Ukraine in Russian Foreign policy (1991-2014)
  1. Tez No: 425404
  2. Yazar: HABİBE ÖZDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREL TELLAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 400
Özet
“Rus Dış Politikasında Ukrayna (1991-2014)”başlıklı tez çalışması, SSCB'nin dağılmasının ardından iki bağımsız dış politika aktörü olarak uluslararası alana katılan RF ile Ukrayna arasındaki siyasi ilişkileri incelemektedir. Çalışmanın temel sorunsalı SSCB'nin ardından RF ile Ukrayna'nın arasındaki ilişkilerin hangi iç ve dış etmenler çerçevesinde oluştuğudur. Çalışmada RF-Ukrayna ilişkilerinin yönünü belirlemede Moskova'nın siyasi, ekonomik ve askeri güç kapasitesi bakımından daha güçlü olduğu varsayımından hareket edilmektedir. Buna uygun olarak çalışmada ilk olarak Rus dış politikasını belirleyen iç etmenler ile dış politika yapımını ve uygulamasını etkileyen dış etmenler irdelenmektedir. RF'nin dış politikada önceliğinin Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) entegrasyonu olduğunun belirtilmesi üzerine SSCB'nin dağılmasından bu yana BDT entegrasyonu çerçevesindeki girişimler ve hayata geçirilen ekonomik ve askeri yapılanmalar açıklanmıştır. Son olarak RF'nin gerek dış politikasının oluşturulmasında gerekse de Ukrayna ile ilişkilerinde uluslararası gelişmeler belirleyici önemde olduğundan, başta AB ve NATO genişlemesi olmak üzere öne çıkan uluslararası konjonktürel gelişmeler ele alınmıştır. Tüm bu unsurlar ışığında RF-Ukrayna ilişkileri dönemsel olarak (1991-1999; 2000-2008; 2008-2014 yılları arasında) iki devlet arasındaki temel konular çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The thesis entitled“Ukraine in Russian Foreign Policy (1991-2014)”evaluates the bilateral relations of the Russian Federation and Ukraine after the two appeared as independent foreign policy actors on the international arena subsequent to the dissolution of the USSR. The main research question of the study dissects and explores the internal and external dynamics which have come to shape the bilateral relations of the two actors at hand, starting with the hypothesis that the main actor to have driven the relationship has been the Russian Federation by way of its political, economic and military capabilities. In order to test this assumption, the study begins with an in-depth examination of the internal and external factors that have come to affect the Russian Federation's foreign policy-making. In this vein, considering that it has been emphasized as the main foreign policy aim of Russia, the economic and military integration of the Commonwealth of Independent States (CIS) also occupies a central place in this study. Moreover, Russian foreign policy towards Ukraine and the overall bilateral relations between the two countries has also been affected by external dynamics such as EU and NATO enlargements. By including such external international developments within the scope of its analysis, the study seeks to investigate the effects thereof on Russian-Ukrainianbilateral relations. In light of the most significant factors that have come to constitute the overall form of Russia-Ukraine relations, this study examines the course of their development within the context of the primary parameters emerging during the periods of 1991-1999, 2000-2008 and 2008-2015.