Yargı kararları ışığında tüzelkişilerin kanuni temsilcilerinin vergisel sorumluluğu
Tax responsibility of legal representatives of corporations according to the court decisions
- Tez No: 425407
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA AKKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Vergi Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında, esas itibariyle, tüzel kişilerin kanuni temsilcilerinin vergisel sorumlulukları, VUK m.10 bağlamında, incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma, üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışma için genel bir kavramsal çerçeve çizilmiştir. İkinci bölümde, inceleme, VUK m.10 hükmü üzerinde yoğunlaştırılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, VUK m.10 ile 6183 sayılı AATUHK Mükerrer m.35 arasında kıyaslama yapılarak, 6183 sayılı AATUHK Mükerrer m.35'de, 2008 yılında yapılan değişikliklere değinilmeye çalışılmıştır. 6183 sayılı AATUHK Mükerrer m.35'teki değişikliklerin, kanuni temsilcilerin vergisel sorumlulukları konusunda, VUK m.10'u, yürürlükten açık ya da örtülü bir biçimde kaldırmadığı düşünülmektedir. Ayrıca, uygulamadaki sorunları, vergi idaresi lehine, bertaraf etmeyi amaçlayan 6183 sayılı AATUHK Mükerrer m.35'teki değişikliklerin, vergi yükümlüleri aleyhine yeni sorunlar yaratacağı da tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is intended to determine the tax responsibility of legal representatives of legal persons' in the aspect of Law No.213 Art.10. The study is composed of three chapters. In the first chapter, a general frame of cenception is explained. In the second chapter, Law No.213 Art.10 has been analyzed. And in the last (third) chapter, not only Law No.213 Art.10 – Law No.6183 Art. repeated 35 has been compared, but also more explanations about the last amendments of Law No.6183 Art. repeated 35 have been made. In my opinion, the last amendments of Law No 6183 Art. repeated 35 did not abrogate the Law No.213 Art.10 in the aspect of tax responsibility of legal representatives of legal persons. Moreover, Law No.213 Art.10 is still applied for this responsibility. Besides, it has been determined that, after the amendments Law No.6183 Art. repeated 35 will cause some new and different disputes in practice for tax payers, although it has been aimed to avoid.