İdare hukukunda kamu görevlisi kavramı
The concept of public servants in administrative law
  1. Tez No: 425408
  2. Yazar: MEHMET RAUF KARSLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İdare adına kararlar alan ve bu kararları yine idare adına uygulayan gerçek kişilerdir. İdare adına işlem ve eylemleri gerçekleştiren gerçek kişiler kamu hizmetinin insan unsurunu oluşturmaktadır. Kamu hizmetine girmiş gerçek kişilerin hukuki durumları ve kamu hizmetine giriş biçimleri farklılık gösterebilmektedir. Farklı hukuki durumlardaki kişileri işaret etmek üzere farklı kavramlar kullanılmaktadır. Kamu görevlisi kavramı da bu kavramlardan biridir. Kavram farklı kapsamlarda kullanılabilmektedir. Bu durum ise zaman zaman tartışmalara neden olmaktadır. Kamu görevlisi kavramı idare hukuku açısından genel olarak bir kamu tüzel kişisi tarafından kamu hukuku bağı ile istihdam edilen personele işaret etmektedir. Anayasa'da kamu görevlisi kavramına yer verilmesi ise kavramı yeniden gündeme getirmiştir. Anayasa'nın 128'inci maddesi kamu görevlileri eliyle yürütülecek asgari bir kamu hizmeti alanı olduğunu belirtmektedir. Madde bu görevleri üstlenecek kamu görevlilerinin statülerinin kanunla düzenlenmesini öngörmektedir. Bu çalışmada Anayasa Mahkemesinin 128'inci madde ve kamu görevlisi kavramına ilişkin kararları incelenmiştir. Kararlara dayanak teşkil eden ölçütlerden yola çıkılarak farklı statülerde istihdam edilenlerin Anayasa'nın 128'inci maddesi karşısındaki hukuki durumları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural persons take decisions on behalf of the Administration and implement them. Individuals who perform actions on behalf of the Administration are human elements of the public service. Their legal status and form of employment may vary. Different concepts are used to define people of different legal status. The concept of public servant is one of those concepts. It can be used in different contexts. This situation leads to the discussion from time to time. In the terms of administrative law, the concept of public servant refers to personnel who is employed by a public legal entity in public law. Giving place to the public servant in constitution brought the concept back on the agenda. Article 128 of the Turkish Constitution states that a minimum public service field will be conducted by public servants. It is written in the article that public servants who perform public services have to be regulated by law. In this study Turkish Constitutional Court's decisions on Article 128 and the concept of public servant were examined. The legal status of those employed in different situations are dealt with in the face of the criteria that form the basis for decision. The legal status of those employed in different situations are dealt with in the face of the criteria that form the basis for decision.