Karol Szymanowski'nin op.29 metopes'i
Karol Szymanowski's op.29 metopes
  1. Tez No: 425529
  2. Yazar: BEYZA YAZGAN
  3. Danışmanlar: PROF. HÜLYA TARCAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Metope, Yunan mimarisinin Dor düzeninde, tapınağın çatısının altında yer alan, mitolojik sahnelerin betimlendiği dikdörtgen-taş levhalara verilen isimdir. Szymanowski, muhtemelen Akdeniz'e yaptığı seyahatlar sonrası, Selinunte'deki tapınakta gördüğü metoplardan etkilenerek bu süiti yaratmıştır. Szymanowski besteciliğinde üç dönem yaşamıştır. İlk dönemde Alman Romantizmi'ne (Weimar Okulu-Richard Strauss) hayranlık duyduğu, ikinci dönemde Fransız Empresyonizmi'nden etkilendiği, ayrıca doğu kültürüyle yakınlaştığı, üçüncü dönemde ise dağ insanlarının folklorunu (goral) benimsediği ve müziğinde kullandığı görülür. Olgunlaştıkça, bu üç dönemi sentezleştirecektir. Bu sentez özellikle Op.29 Metopes'te son derece belirgindir. Süit, tınılar ve armonizasyon itibarıyla empresyonisttir, ancak program içermesi nedeniyle neoromantik bir yapıya sahiptir. Eseri bestelerken klavyenin tüm olanakları, registerin tamamı kullanılmıştır. Szymanowski'nin kullandığı büyük virtüozite, Liszt–Ravel çizgisinin devamı olarak düşünülmelidir. Su seslerini betimlerken, Ravel ve Debussy'in tınısal etkileri görülür. ANAHTAR KELİMELER: Empresyonizm, Neoromantizm, Goral müzik, Mloda Polska, Odysseia.
Özet (Çeviri)
In Greek architecture's Dorian order, Metope is the name of a rectangular stoneboard under the roof of a temple for the purpose to picture the mythological scenes. As a result of his trips to the Mediterranean Coast, Szymanowski may be influenced by the metopes of a temple in Selinunte and created this Suite. Szymanowski's output is divided into three periods of different styles. In his first period compositions influence of German Romanticism, (Weimar School-Richard Strauss), in the second period, French Impressionism and admiration for Eastern culture can be observed. In the third period he assimilated the folklore of mountain people (goral) and used it in his music. At his maturity, he succeeded to combine all of these three aspirations. This synthesis is absolutely striking in his Op.29 Metopes written in impressionistic style due to its timbres and harmonization, but considering its programmatic content, a neoromantic structure can be observed. All possibilities of the keyboard and whole register were used. The keyboard virtuosity of Szymanowski's piano pieces should be considered as a continuation of Liszt-Ravel line. It is a fact, that imitation of water sounds were inspired by Ravel and Debussy's works. ANAHTAR KELİMELER: impressionism, neoromanticism, goral music, Mloda Polska, Odysseia.