'Ekranlar için sayısal tipografi' mecra ile ilişkisi bağlamında sayısal ortamda tipografi
'Digital typography for display screens' typography in a digital environment in the context of its relationship with media
- Tez No: 425530
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL İZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Güzel Sanatlar, Matbaacılık, İletişim Bilimleri, Fine Arts, Typography, Communication Sciences
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 289
Özet
Bu tez çalışmasında amaçlanan; mecra ile ilişkisi bağlamında, yazının tarihsel süreç içerisinde nasıl biçimlendiği ve -yeni bir mecra- olarak sayısal ekranın tipografiye ne gibi etkilerinin olabileceğinin araştırılmasıdır. Çalışmada yazının tarih boyunca yazılma/çoğaltılma tekniği ile biçimi arasındaki ilişkiler tartışılmaktadır. Çalışma sekiz bölümden oluşmaktadır. Tezin ele alınış biçiminin belirtildiği birinci bölüm olan girişten sonra; ikinci bölümde, erken dönemdeki farklı yazı sistemlerinin biçimsel kökenleri araştırılmıştır. Üçüncü bölümde, Latin alfabesinin, erken dönem anıt yazılarında, ortaçağda elyazması kitaplarda ve matbaanın icadının ardından gelişimi; dördüncü bölümde, Sanayi Devrimi'nin baskı teknolojilerine ve tipografik kitle iletişim araçlarına katkıları ile modernizmin tipografi üzerindeki etkileri; beşinci bölümde, yazının sayısal teknolojiler bağlamında biçimlenmesi ve postmodernizmin tipografiye etkileri ele alınmıştır. Altıncı bölümde, sayısal ekranın bir okuma mecrası haline gelmesi ve yaklaşık otuz yıllık bu süreç içerisinde yazının, nasıl biçimlendiği araştırılmıştır. Yedinci, sonuç bölümünde, son yıllarda, sayısal mecralar ile basılı mecralar arasında değişen öncelikler; bu değişimin tipografi üzerinde ne gibi etkileri olduğu ve ileride ne gibi etkileri olabileceği tartışılmaktadır. Eklerin yer aldığı sekizinci bölümde ise yazının tarih boyunca nasıl biçimlendiğinin görülebileceği kronolojik bilgiler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to research the historical formation of script in the context of its relationship with media and the various implications of the digital screen -as a new medium- on typography. This study discusses the historical relationship between the techniques of writing/reproducing script and the forms that have evolved thereof. The study comprises of eight chapters. Following the introductory first chapter defining the methodology; the second chapter investigates the formal origins of various different early writing systeM.S. The third chapter deals with the development of the Latin alphabet throughout its use in early monumental inscriptions and medieval manuscripts, and in the wake of the invention of the printing press. The fourth chapter focuses on the contributions of the Industrial Revolution on printing technologies and typographical tools of mass media, and the influence of Modernism on typography. The fifth chapter deals with the formative process the script has undergone in the context of digital technologies and the effects of Post-modernism on typography. The sixth chapter researches the process through which the digital screen has become a medium for reading and the formal evolution of script through this period of nearly 30 years. The conclusive seventh chapter discusses the changes observed in the prioritized use of digital media and printed media, along with the current and possible future effects of this change on typography. The eighth chapter comprises of addendums that offer chronological information on the historical course of the formal evolution of script.