Karol Szymanowskı: Metoplar (Metopes) Op.29 ve seçili piyano yapıtlarının tarihsel bağlam göz önünde bulundurularak incelenmesi
Karol Szymanowski: An analysis of Metopes Op.29 and selected piano compositions within their historical context
  1. Tez No: 950054
  2. Yazar: İPEK SANEM KARALİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. BİRCE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Piyano Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 154
Özet
20 yy'ın önemli bestecilerinden olan Karol Szymanowski, yaşadığı 54 yıllık sürede piyano için sonat, fantezi, prelüd, mazurka, çeşitleme gibi birbirinden farklı formlarda ve stillerde günümüze ulaşan 40'ı aşkın eser besteleyerek piyano repertuvarına dikkate değer bir katkıda bulunmuştur. Buna karşın bugün Szymanowski'nin piyano yapıtlarının konservatuvarların eğitim programlarında, resital ve yarışma repertuvarlarında seyrek şekilde yer aldığı ve bu eserlerin çoğunun bilinmediği görülmektedir. Bestecinin yaşadığı sürenin önemli bir kısmında ve çok daha öncesinde Polonya, bağımsız bir devlet olma statüsünü yitirerek farklı egemen güçler tarafından parçalanmış ve tam 123 yıl boyunca haritadan silinmiştir. Bu durum Polonya'ya dair sosyal, kültürel ve politik pek çok meseleye yön veren ana etken olmuş, Szymanowski'nin yaşantısı ve sanatsal üretimini de büyük ölçüde etkilemiştir. Ulusal kimliği muhafaza etmenin büyük bir önem arz ettiği ve sanatın da bu hassasiyet etrafında şekillendiği böylesi bir ortamda, Szymanowski'nin kimi yapıtlarında görülen kozmopolit kimlik hoş karşılanmamış ve eserlerin algılanışı üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olmuştur. Bu çalışmada, yaşadığı süre boyunca Chopin'in doğumunun yüzüncü yılına, 1. Dünya Savaşı'na, Polonya'nın yeniden bağımsızlığına ve İkinci Dünya Savaşı'na doğru ilerleyen sürece şahit olan Szymanowski'nin piyano yapıtları, bütün bunlar göz önünde bulundurularak ele alınacak ve koşulların yapıtların bilinirliğine etkileri değerlendirilecektir. Bu doğrultuda resital programı kapsamında bulunan Metoplar (Metopes) Op.29 seti ise ayrıca ele alınarak müzikal ve programatik ögelerine dair daha geniş bir kapsamda incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Karol Szymanowski, one of the major composers of 20th century, made a significant contribution to the piano repertoire by composing over forty works in different forms and styles including sonatas, fantasies, preludes, mazurkas and variations throughout his 54 year life. However it is seen that his piano works are still rarely included in conservatory curricula, recital programs, competition repertories and remain unfamiliar to many pianists. During much of the composer's lifetime—and long before—Poland had lost its independence and was divided by foreign powers, having been erased from the map for 123 years. This reality affected all social, cultural and political issues related to Poland and Szymanowski's life and artistic output was also affected greatly by this fact. In such times where preserving national identity was seen essential and arts were also shaped by this sensibility, cosmopolitan features in some of his works were not always welcomed and it affected the reception of his music. This study will explore Szymanowski's piano music within the context of this perspective and the historical events he witnessed—such as the centenary of Chopin's birth, World War I, Poland's regained independence and the years leading up to World War II—and evaluate how these conditions, paired with Szymanowski's artistic identity, affected the recognition of his works. In doing so, Metopes Op.29, included in the recital program, will be discussed separately in more depth in terms of musical language and programmatic elements.