Sergei Prokofiev'in hayatı, op.115 Keman Sonatının teknik ve yoruma dayalı incelemesi
Sergei Prokofiev's life, technical and musical research of Violin Sonata op.115
- Tez No: 425543
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ASLI GİDERGİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Yaylı Çalgılar Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bir bestecinin eser bestelerken hangi dönemde yaşadığı, hayatının hangi kısmında olduğu, bu sırada yaşadığı zorluk ve şansları ortaya çıkacak eserin şekillenmesinde çok büyük bir rol oynar. Her ne kadar müziğin dili olmasa da, eserin icrasını gerçekleştirecek kişi için eser ve besteci hakkında bilgi sahibi olmak ortaya çıkan sonuçta büyük fark yaratır. Bu çalışmada Sergei Prokofiev'in Op.115 numaralı Solo Keman Sonatı, teknik ve yoruma dayalı olarak incelenmiştir. İcra edecek olan kişinin eseri daha iyi analiz edebilmesi ve teknik açıdan verilen tavsiyeler ışığında zorlukları daha kolay aşabilmesi hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
The period a composer lived in, the stage of his/her life, challanges and chances he/she experienced during that period play a significant role in shaping of the musical work that emerges. Although music does not have a language, it is of paramount importance for a person who will perform the work to have knowledge about the work and the composer. In this study, Sergei Prokofiev's Solo Violin Sonata Op.115 has been analyzed on the basic of technique and interpretation. It is aimed that the person who will perform analyzes the work better and overcomes the challenges in the light of advises provided in terms of technique.