Soğuk savaş döneminde Bulgaristan Türklerinin Türkiye'ye göçü: Bursa örneği
Bulgaria Turks migration to Turkey during cold war: Example of Bursa
  1. Tez No: 425587
  2. Yazar: KAAN EMRE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEN SEZER ARIĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Göçmen şehri olarak adlandırılan Bursa yüzyıllardır Bulgaristan'dan göç almaktadır. Dolayısıyla uzun süredir Bulgaristan göçlerine maruz kalan Bursa'nın bu göçlerden nasıl etkilendiği araştırılması gereken bir konudur. Bu kapsamda göçlerin yakın dönemdeki etkilerinin daha etkili incelenebileceği düşünülmüştür. Konuya neden sonuç ilişkisi açısından baktığımızda Bulgaristan Türklerinin göç nedenleri ve Bursa'yı tercih nedenleri konun bütünü içinde yer almaktadır. Bu kapsamda çalışmada soğuk savaş dönemde Bulgaristan Türklerinin Bursa'ya göçü ve bu kapsamda göçe neden olan faktörler, göç süreci, Bursa'nın tercih edilme sebebi ve göçlerin Bursa'ya etkileri incelenmiştir. Çalışma kapsamında konunun kavramsal boyutu incelenerek göçün tarihsel gelişimine değinilerek Türkiye'ye yönelik dış göçler üzerinde durulmuştur. Bulgaristan Türklerinin soğuk savaş dönemindeki göçlerinin nedenlerinin tarihsel olarak incelenebilmesi amacıyla Bulgaristan Türklerinin soğuk savaş dönemi öncesindeki yaşamı, hukuki durumlarını oluşturan uluslararası anlaşmalar, Bulgaristan Türklerinin ekonomik, sosyal, kültürel ve dini yaşamı irdelenmiştir. Soğuk savaş dönemiyle birlikte Bulgaristan Türklerinin değişen yaşamı, Bulgaristan Türklerinin Türkiye'ye göç süreçleri ve göçe neden olan faktörler ile Bursa şehrinin göçmenlerle bağlantısı, Bulgaristan Türklerinin Bursa'ya gelmesi ve Bursa'ya etkileri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Bursa which known as immigrants, has immigrated from Bulgaria for centuries. Thus effects of longstanding migration to Bursa should be studied. In this context, the effects of migration can be studied more effective about nearby migration. Bulgaria Turkish migration causes and reasons for the choice of Bursa is associated as a whole. In this study, we try to study the migration of Bulgarian Turks to Bursa during the cold war, factors that cause migration, migration process, reasons of preference for Bursa and effects of migration to Bursa. Firstly migration is studied as a notion, then by researching historical development of migration and emigration to Turkey. Life of Bulgarian Turks before cold war, international agreements that constitute legal status, economical, social, cultural and religious life of Bulgarian Turks were studied for historical development. In the conclusion changing life of Bulgarian Turks with cold war, emigration processes of Bulgarian Turks to Turkey and factors that cause migration were tried to give. Thus relationship with Bursa and immigrants, immigrants arriving to Bursa and effects of migration to Bursa were tried to study.