Metafizik varlık ve olguların insan realitesi ile ilişki ve etkileşiminin olabilirliği
The possibilty of relationship and i̇nterrelationship between human reality and metaphysical existences and phenomena
  1. Tez No: 425696
  2. Yazar: MEMET ORAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAYATİ AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Metafizik Varlık ve Olguların İnsan Realitesi ile İlişki ve Etkileşiminin Olabilirliği adlı bu çalışmada metafizik olgulardan gayb konusu üzerinde durulmuştur. Tezde gaybın bilinip bilinemeyeceği, gaybın insanlar üzerideki psikolojik ve sosyal etkileri araştırılmıştır. Ayrıca tezde metafizik bir varlık olarak meleklerin insanlar ile ilişkisi ele alınmıştır. Meleklerin peygamberler ile vahiy dışında ilişki ve etkileşimi, yine diğer insanların melekler ile ilişki ve etkileşimine değinilmiştir. Bu bağlamda meleklerin insanlara temessülü, çeşitli vesileler ile insanlara yardımı, dua edip onlara ilhamda bulunmaları araştırılmıştır. Daha sonra cinlerin insanlar ile ilişkisi ele alınıp cinlerin insana temessülü, cinler ile insanların karşılıklı bir birbirinden faydalanmaları ve cinlerin insanlara musallat olması araştırılmıştır. Son olarak da tezde sihir konusu ele alınıp sihrin hakikatı ve insanlar üzerindeki etkileri incelenmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject unseen, a metaphysic phenomenon, is taken into consideration in this study which debates on whether metaphysic being and the relationship and interaction with the humanbeing reality of the phenomenons are possible. It is investigated that whether unseen can be known or not and the psychological and the sociological effects of unseen on humanbeing. Hereafter, the relationship between humanbeings and the angels, as a metaphysic being, is studied. Both the relation and the interaction of the angels with the prophets except for revelation and the relation and the interaction between not a prophet, and the angels are adverted. In this context, the incarnation of the angels to the humanbeings, and the donative of them, and the inspiration of them through praying are searched. Considering the relationship between humanbeings and the jinns, the incarnation of them to the humanbeings and the mutual benefits, and the marriage between the humanbeings and the jinns, and the subject pester are investigated. Ultimately, the truth of the magic and the effects of it on the humanbeings are tried to be searched.