Mardin'deki geleneksel taş işlemeciliği ve günümüzdeki yansımaları
Traditional stone carving and current reflections in Mardin
  1. Tez No: 425697
  2. Yazar: ÜLKÜ DUHA KILIÇASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSEN BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Tarih boyunca kültürel bir kavşak olma kimliği ile farklı din ve etnik kökenden insanların kardeşlik, barış ve toplumsal uzlaşma içinde bir arada yaşadıkları bir kent olan Mardin, benzerlerine az rastlanır bir tarih ve kültür mirasına sahiptir. Mardin'de İslâm dönemde uygulanan sanat geleneği, süsleme anlayışı Hıristiyanlığın bölgedeki varlığıyla daha zengin bir hal almıştır. Bölgenin geleneksel yapı malzemesi olan ve kolay işlenebilen sarı kalker taş, Mardin yapılarındaki mimari süslemede, mezar taşlarında ve yapı malzemesinde tarih boyunca süre gelen geleneği devam ettirerek günümüzde de kullanılan malzeme olarak yerini almıştır.
Özet (Çeviri)
Identity Yakubi Chaldean Syriac Nestorian and Yezidi religion and ethnic origin, different people, such as brotherhood, peace and social reconciliation in conjuction with their city of Mardin, a cultural and historical heritage, has a similar race. As long as the period of Islamic architectural decoration applied to the understanding of Mardin, a long tradition of art has become richer with presence of Christianity in the region becoming a cultural crossroads throughout history with the Muslim Christian. Region's traditional building material, and easily workable Stone yellow limestone, the structures of architectural decoration in Mardin, throughout history, while maintaining the tradition has been replaced used in today.