Seri üretimde malzeme ve tezgahların işleme hatalarının elektro-mekanik olarak tesbiti
  1. Tez No: 4257
  2. Yazar: ABDULLAH KEÇECİLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR SAMİ YILBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Bu çalışmada, hatalı boyutlardaki parçaların belirlerlenmesi için bir elektro- mekanik sistem tasarlanmıştır. Böylece normal boyutlardan daha büyük ve küçük hatalı olarak üretilen dikdörtgen kesitli parçaların tesbiti yapılabilmektedir. Bu sistem, 150 mm eninde 1000 mm uzunluğunda ve ilerleme hızı 5 mm/sn ( Bu hız değişken olabilmektedir) olan bir konveyörden, boyut tesbitinde kullanılan opto - elektronik düzenlemeden meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In the present study, an electro-mechanic system has been desined to detect the faulty products m the mass produc tion line. Consequently, the detection of faulty products in square shapes are achieved and marked. The setup con sist of 150 x 1000 mm conveyor with a speed of 5 mm/sec ( variable speed ), opto - electronic sensing element and electro - mechanic marker.