Çocuklarda din eğitimi
Religious education in children
- Tez No: 425700
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞAKİR GÖZÜTOK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Çocukluk dönemi insan yaşamının en önemli dönemlerinden biridir. Çünkü Çocukluk dönemi insan'ın kişiliğinin, sosyal ilişkilerinin, dini yaşamının tohumlarının atıldığı bir dönemdir. Bu yüzden bu dönemin çok iyi bilinip gelişiminin ona göre takip edilip, verilmek istenen eğitimin buna göre verilmesi gerekir. Allah inancı ve duygusu çocuğun gelişim döneminde uygunsuz durumlara düşmemesinde önemli rol oynar. Din eğitiminde amaçlanan çocuğun ruh, beden ve zihin dinamizmini koruyarak, onu kendi iç dünyasında tutarlı, huzurlu, mutlu ve sorumlulukların bilincinde olarak topluma kazandırmaktır. Din eğitiminde verilen en önemli mesaj Allah'ı tanıtmaktır. Bununla beraber dünya ve ahiret mutluluğunu temin etmek, akıl ve ruh sağlığını korumaktır. Çocuğun eğitiminde dini ve ahlaki duyguların önemli bir yer tuttuğu şüphe götürmez bir gerçektir.
Özet (Çeviri)
Early childhood is the most important phase for overall development throughout the lifespan. Because, personality development, social relationships and religion education start in early childhood. So, this phase should be known and followed up very well and education should be done. Belief in god protects children from disorderly behavior during the development phase. Religion education aims to maintain children soul, mental and body dynamism and keeps them happy, peaceful, consistent in their inner world and helps to be aware of responsibilities and reintegration. To make Allah known is the most important message in religion education. Although, it ensures world and afterlife happiness and preserves brain and mental health. Moral and religious senses reserve a special place in children education