Juglon yüklü nanopartiküllerin antibakteriyel aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of antibacterial activities of nanoparticules encapsulated juglone
  1. Tez No: 425718
  2. Yazar: MUSTAFA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL KOCAÇALIŞKAN, YRD. DOÇ. DR. TÜLİN ARASOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Biology, Bioengineering, Biotechnology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada juglon yüklenmiş nanopartiküllerin (J-NP5) Escherichia coli ve Staphylococcus aureus bakteri türleri üzerine antibakteriyel etkileri araştırılmıştır. Bu amaçla J-NP5 nanopartiküllerinin elde edilmesinde çözücü buharlaştırma yöntemi kullanılmıştır. Diğer taraftan antibakteriyel aktivite belirlemede agar kuyucuk, broth mikrodilüsyon ve yüzde indirgeme yöntemleri kullanılmıştır. J-NP5'in Gram pozitif bakterilerden S. aureus üzerinde daha etkili olduğu gözlenmiştir. Juglonun hem serbest hem de enkapsüle formunun Gram negatif bakteri olan E. coli'de çok daha düşük inhibisyon gerçekleştirdiği tespit edilmiştir. Sonuç olarak serbest juglonun antibakteriyel etkisi J-NP5'e göre daha yüksek olmakla birlikte J-NP5 nanopartikül sistemi, juglonun çözünürlüğünü artırması suretiyle onun biyouyumluluğunu ve biyoyararlanımını artırmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study antibacterial effects of juglone encapsulated nanoparticules (J-NP5s) on Escherichia coli and Staphylococcus aureus bacterial species have been researched. For this aim solvent evaporation diffusion method was used for obtaining J-NP5 nanoparticles. On the other hand; agar well, broth microdilution and percentage reduction methods were used to determine antibacterial activity. J-NP5 was observed to has higher inhibitory effect on S. aureus which is Gram pozitif bacterium. In contrary, both free juglon and J-NP5 were seen to have much more lower inhibitory effect on E. coli which is Gram negative bacterium. As a result, antibacterial activity of free juglone was higher than J-NP5. However, J-NP5 nanopartical system increased biocompatibility and bioavailability of juglone by increasing its solubility.