Juglon'un kavun ve hıyar fidelerinde bazı fizyolojik, biyokimyasal ve anatomik parametreler üzerine etkileri
The Effect of juglone on some physiological, biochemical and anatomical parameters of cucumber and muskmelon seedlings
- Tez No: 114643
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SOLAK, PROF. DR. İSMAİL KOCAÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
JUGLON'UN KAVUN VE HIYAR FİDELERİNDE BAZI FİZYOLOJİK, BİYOKİMYASAL VE ANATOMİK PARAMETRELER ÜZERİNE ETKİLERİ (Doktora Tezi) İrfan TERZİ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 2001 ÖZET Bu çalışmada, juglon'un hıyar ve kavunda çimlenme öncesi ve çimlenme sonrası uygulamalarının fide büyümesi ve büyüme ile ilgili parametreler (taze ve kuru ağırlık, çenek yaprak açılması, klorofil ve protein miktarı, polifenol oksidaz aktivitesi ve bazı anatomik özellikler) üzerine etkileri araştırılmıştır. Sonuç olarak, juglon'un çimlenme öncesi uygulanması halinde hıyarda büyümeyi engelleyici; kavunda ise büyümeyi arttırıcı etki gösterdiği, oysa juglon'un çimlenme sonrası uygulanması halinde hem hıyar hem de kavun fidelerinin büyümesini azalttığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan en etkili juglon konsantrasyonu 10"3 M olarak belirlenmiş ve bu konsantrasyon esas alındığında juglon'un büyüme üzerine etkisi ile klorofil miktarı ve anatomik özelliklerden trake, iletim demeti ve stoma boyutlarındaki değişme, büyüme ile yakından ilgili bulunmuştur. Diğer parametreler ise büyümeyle doğrudan ilgili bulunmamıştır. Anahtar kelimeler : Juglon, Allelopati, Hıyar, Kavun, Fide büyümesi. Bilim kodu : 401.01.00 Sayfa sayısı : 76 Tez yöneticileri : Prof. Dr. Kemal SOLAK, Prof. Dr. İsmail KOCAÇALIŞKAN
Özet (Çeviri)
11 THE EFFECT OF JUGLONE ON SOME PHYSIOLOGICAL, BIOCHEMICAL AND ANATOMICAL PARAMETERS IN CUCUMBER AND MUSKMELON SEEDLINGS ( Ph. D. Thesis) İrfan TERZİ GAZI UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE TECHNOLOGY June 2001 ABSTRACT In this study, the effect of pregerminative and postgerminative applications of juglone on growth of cucumber and muskmelon seedlings and growth related parameters such as fresh and dry weight, cotyledon opening, chlorophyll and protein content, polyphenol oxidase activity and some anatomic properties. As conclusion, pregerminative applied juglone showed growth inhibitive effect on cucumber but growth stimulating effect on muskmelon seedlings, whereas postgerminative treated juglone decreased growth of both cucumber and muskmelon seedlings. On the other hand, the most effective juglone concentration was found 10"3M. On the basis of this concentration, changes in chlorophyll content, trachea and stoma dimensions were found close related with juglone effects on the growth but the other parameters not. Key words : Juglone, Allelopathy, Cucumber, Muskmelon, seedling growth. Kod of science : 401.01.00 Page number : 76 Advisers : Prof. Dr. Kemal SOLAK, Prof. Dr. İsmail KOCAÇALIŞKAN