Micelles from cationic polymers for drug delivery
İlaç taşımaya yönelik katyonik polimerlerden miseller
  1. Tez No: 882763
  2. Yazar: HANAN PAŞAOĞLU BELAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT TOPUZOĞULLARI, PROF. DR. SERAP ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Bioengineering, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyomühendislik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Terapötik ajanların kullanımıyla ilgili artan problemler arasında; sınırlı özgüllük ve hedef dışı etkiler, zayıf biyoyararlanım, hızlı temizlenme ve kısa yarı ömür, fiziksel ve kimyasal kararsızlık ve diğer sınırlamalar, bu geleneksel terapötik yaklaşımlara uygun alternatiflerin bulunması için acil müdahale gerekmektedir. Polimerik miseller, terapötik ajanların yüklenmesindeki benzersiz mekanizmaları nedeniyle geleneksel terapötik ajanlara umut verici bir alternatif olarak seçilmiştir Katyonik amfifilik kopolimerik bloklar tarafından oluşturulan polimerik miseller, yüksek stabiliteleri ve artan biyouyumlulukları nedeniyle ilaç dağıtım alanında yüksek verimli görünmektedir. Bu çalışmada, bir dağıtım sistemi olarak polimerik miseller elde etmek için 4-vinilpiridin (4VP) ve oligo (etilen glikol) metil eter metakrilatın (OEGMA) katyonik kopolimerleri kullanılarak model hidrofobik ajan olarak Juglon taşıyan polimerik miseller üretildi. Katyonik kopolimerler serbest radikal polimerizasyonu ile üretildi ve misel oluşumuna uygun bir amfifilik polikatyon elde etmek için kuaternizasyon reaksiyonu ile modifiye edildi. Juglon yüklü misel nanoçöktürme tekniği kullanılarak hazırlandı. Üretilen kopolimerler NMR, FT-IR, dinamik ışık saçılımı (DLS) spektroskopisi ve GPC ile karakterize edilirken, miseller FT-IR, DLS spektroskopisi ve transmisyon elektron mikroskobu ile analiz edildi. Juglon 135,7 nm ile yüklenen üretilen katyonik misellerin ortalama hidrodinamik çapı ve polidispersite indeksi 0,141 idi. Juglon çalışılan tüm konsantrasyonlarda sitotoksik iken, Juglon yüklü miseller ilgili konsantrasyonlarda daha az sitotoksik bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The increased problems related with using therapeutic agents which include limited specificity and off-target effects, poor bioavailability, rapid clearance and short half-life, physical and chemical instability and other limitations, require urgent intervention to find suitable alternatives to these conventional therapeutic approaches. Polymeric micelles have been chosen as a promising alternative to traditional therapeutic agents, due to their unique mechanism in loading therapeutic agents. Cationic amphiphilic copolymers can be utilized to develop polymeric micelles because of their increased interaction with cell membranes resulting in a better internalization of the micelles. In this study, polymeric micelles carrying Juglone as a model hydrophobic agent were produced using cationic co-polymers of 4-vinylpyridine (4VP) and oligo (ethylene glycol) methyl ether methacrylate (OEGMA) to obtain polymeric micelles as a delivery system. The copolymers were produced with free radical polymerization and modified with quaternization reaction to obtain an amphiphilic polycation suitable for micelle formation. The juglone loaded micelles were prepared using nanoprecipitation technique. While the produced copolymers were characterized by NMR, FT-IR, dynamic light scattering (DLS) spectroscopies and GPC, the micelles were investigated by FT-IR, DLS spectroscopies and scanning electron microscopy. The average hydrodynamic diameter of the produced cationic micelles loaded with Juglone 135.7 nm and the polydispersity index was 0.141. While juglone was cytotoxic in all studied concentrations, Juglone loaded micelles were less cytotoxic in the related concentrations.