Maksimal, potansiyel ve singüler integral operatörlerinin modifiye edilmiş Morrey uzaylarında sınırlılığı
The boundedness of maximal, potential and singular operators in the modified Morrey space
- Tez No: 425720
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF ZEREN, PROF. DR. VAGIF S.GULIYEV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde literatür özeti, tezin amacı ve hipotez belirtilmiştir. İkinci bölümde, temel kavramlar, üçüncü bölümde Hardy-Littlewood maksimal fonksiyonu, Riesz potansiyeli ve Calderon-Zygmund singüler integral operatör tanımları verilerek Lebesgue uzayında maksimal, Riesz potansiyel ve singüler integral operatörlerinin sınırlılığı, dördüncü bölümde Morrey uzayında maksimal, Riesz potansiyeli ve singüler integral operatörlerin sınırlılığı, beşinci bölümde modifiye edilmiş Morrey uzayında maksimal, Riesz potansiyeli ve singüler integral operatörlerin sınırlılığı, altıncı bölümde ise sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of six chapters. The first chapter is a summary of the literature, aim and hypothesis of the thesis. In the second chapter basic concepts are introduced. The basics and characteristics of maximal function, Riesz potential as well as singular integral operators are given, and their boundedness in the Lebesgue space are discussed in the third chapter. Maximal, Riesz potential and Calderon-Zygmund operators as well as their boundedness in the Morrey space are dealt with in the fourth chapter. Maximal, Riesz potential and Calderon-Zygmund operators as well as their boundedness in the modified Morrey space are discussed in the fifth chapter. The sixth and final chapter includes conclusions and recommendations.