Konutlarda gürültü denetimi için uygun kesit seçeneklerinin modelleme yoluyla belirlenmesi
Determining appropriate building elements for dwellings by modelling in terms of noise control
  1. Tez No: 425725
  2. Yazar: BİLLUR TEKİNBAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE AKDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Konut yapılarında, yapı kabuğunun ve iç bölücü elemanların sağlaması gereken ses yalıtımı değerlerine ilişkin kararlar, yapı kabuğunu etkileyen dış gürültünün özelliklerine ve alıcı ile kaynak hacimlerin işlevlerine bağlı olarak verilmelidir. Günümüzde yapı içi optimum akustik ortamın sağlanması için, yapı kabuğu ve bölme elemanlarının kesit özelliklerinin belirlenmesinde giderek daha yaygın bir biçimde bilgisayar modellemelerinden yararlanılmaktadır. Bu çalışmanın amacı; konut yapılarında hacimdeki etkinliği zedelemeyecek akustik ortamın sağlanması için - kurgusal bir konut yapısı modeli değerlendirmeye alınarak - yapı kabuğunda ve bölme elemanlarında çeşitli standart ve yönetmeliklerde belirtilen yalıtım değerlerini sağlayan, uygun kesit seçeneklerini yapı elemanlarından tüm ses geçiş yollarının değerlendirilebildiği bir bilgisayar simülasyon programından yararlanılarak önermektir. Bir bölme elemanının pratik ses yalıtım hesabı için literatürde basitleştirilmiş hesap yöntemleri bulunmaktadır. Ancak dolaylı geçişler, hacim büyüklüğü ve hacimlerin toplam ses yutuculuğu gibi dolaylı etkilerin de bölme elemanının performansında incelenebildiği, yapıyı bütüncül olarak değerlendiren simülasyon programları ile sonuçlar daha hızlı elde edilmekte ve gerçeğe daha da yaklaşabilmektedir. İncelenen literatürdeki ses yalıtım değerlerinden bir çıkarım yapılmış ve çalışma kapsamında bir öneri oluşturulmuştur. Konut dairesi içindeki ve konut dairesini diğer hacimlerden veya dış ortamdan ayıran yapı elemanlarında sağlanması gereken ses yalıtımı değerleri ile buna uygun kesit seçenekleri, kurgusal bir konut yapısı üzerinden önerilmiştir. Bunun için TS EN 12354-1,2,3 numaralı standartların kullanıldığı, yapı elemanlarından tüm ses geçiş yollarının değerlendirilebildiği bir yapı akustiği hesaplama programından yararlanılmıştır. Çalışmaya hem hava doğuşlu sesler hem de darbe sesleri dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Decisions for sound insulation performance of building envelope and interior partition elements in a dwelling should be based on the characteristics of external noise which affecting the building envelope and the functions of source and receiver rooms. To provide interior optimum acoustic environment in a building, computer simulation programs are used more widely today to determine building element performances. The aim of this study is to propose appropriate building elements, by utilizing a computer program that can evaluate the entire sound pathway, which provide insulation values specified in standards and regulations to ensure proper acoustic environment in a dwelling. For this purpose, study is carried out through a fictional dwelling. There are simplified methods for sound insulation calculations of a partition element in a dwelling. However, using simulation programs which evaluate whole building and calculate indirect effects such as indirect transitions, room size and total sound absorbing in a room allows to achieve results faster and more accurate. After reviewing sound insulation principles from the literature for dwellings, a proposal is developed and presented. The minimum sound insulation values of building elements as building envelope and a partition element between dwellings or within a dwelling and appropriate section options are presented on a fictional dwelling structure. To constitute this section combinations of building elements, a simulation program which has calculation methods based on TS EN 12354 -1,2,3 standards and takes into account all sound transmission paths is used. Both airborne and impact sounds are involved in this study.