Polimer matrisli kompozitlerde sarım açısının mekanik özelliklere etkisi
The effects of winding angle on mechanical properties of polymer matrix composites
- Tez No: 425732
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DİLEK TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uçak Gövde Motor Bakım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, filament sarma yöntemi ile üretilen silindirik malzemelerin yanal yüklemelerle basma testleri yapılarak, esneme ve kırılma durumları incelenmiştir. Silindirik numuneler üç farklı sarım açısı kullanılarak ([±45°], [±55°], [±65°]) cam elyafı / epoksi reçineden üretilmiştir. Numunelere (ASTM D 2412 test standardına göre) paralel plakalar arasında yanal basma testleri uygulanmıştır. Testlerden elde edilen tüm veriler sarım açısının etkisini karşılaştırmak üzere grafik ve çizelgelerde gösterilmiştir. Sarım açısının artışıyla birlikte numunenin mukavemetinde artış ve esnekliğinde azalma gözlenmiştir. Deneysel sonuçlar beklendiği gibi, filament sarım açısının numunenin mekanik özelliklerine önemli ölçüde etki ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, bending and failure behavior of filament wound composite materials has been investigated by using parallel plate compression tests. Cylindrical composite tubes had been manufactured with three different winding angles ([±45], [±55], [±65]) by using glass fiber /epoxy resin. Lateral compression tests (according to ASTM D 2412 test standard) were performed on specimens between two parallel plates. All data obtained from tests were shown in graphs and charts to compare winding angle affects. While increasing of winding angle, the strength of sample was increased but flexibility of sample was reduced. Experimental results showed that as expected, mechanical properties of specimens strongly dependent on filament winding angle.