Türk barit cevherinden elektronik sanayiinin kullanımına uygun yüksek saflıkta baryum karbonat hammaddesinin üretilmesi
Production of high purity barium carbonate for using of electronic industry from turkish barite ore
  1. Tez No: 425733
  2. Yazar: GÜROL ÖZHAN DEMİREL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK ELMALI, DOÇ. DR. EMEL ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Kimya Mühendisliği, Chemistry, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Baryum karbonat hammaddesi seramik, cam, frit ve elektronik sanayii gibi endüstrinin birçok farklı alanında farklı amaçlar için kullanılmaktadır. Ülkemizde baryum kaynakları bulunmasına rağmen bu kaynakların işlenmemesi sonucu, baryum karbonat hammaddesi dışarından ithal edilmektedir. Ülkemizin sahip olduğu baryum kaynağı barit cevheri olarak yurt dışına düşük katma değerlerde satılıp, yurt dışında işlendikten sonra yüksek katma değerlerde yeniden satın alınmaktadır. Gerçekleştirilen bu tez çalışmasında ülkemizin sahip olduğu barit cevherinden yüksek saflıkta baryum karbonat hammaddesi üretiminin gerçekleştirilmesi hedeflenmiştir. Bu kapsamda barit cevherinin en iyi indirgenme verimine sahip olduğu değerler belirlendikten sonra, kimyasal saflık değeri %99,9 üzeri olan, tane boyut değeri 1µm' nin altında olan ve eş eksenli tane yapısına sahip elektronik sanayiinin kullanımına uygun hammaddelerin üretimi gerçekleştirilmiştir. Anahtar Kelimeler; barit, baryum karbonat, baryum titanat, elektronik endüstri
Özet (Çeviri)
Barium carbonate is one of the ingridient in a lot of industries such as glass, ceramic, frit and electronic industrie. Altough Turkey has barium source, we import barium carbonate raw materials. The reason is that we could not process of these source. Turkey export to these barium source with low value added then import barium carbonate with high value added from the Europe and the far east countries. This study's aim is producing of high purity barium carbonate raw materials from the Turkish barite. In this study, parameters of reduction of Turkish barite were designated and produced to barium carbonate raw materials which was high purity (minimum %99,9), under the 1µm particle size and equiaxed particle. Keywords; barite, barium carbonate, barium titanate, electronic industry