Galıleo uydu seyrüsefer sistemi E5 sinyal simülasyonu
Galileo satellite navigation system E5 signal simulation
  1. Tez No: 425731
  2. Yazar: ERMAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. KADRİYE YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık Elektrik ve Elektroniği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Günümüzde teknolojinin çok hızlı bir şekilde gelişmesiyle birlikte pek çok alanda uyduya dayalı seyrüsefer sistemlerine olan gereksinimde artmıştır. 90'lı yıllardan beri kullanımda olan GPS ve son yıllarda tam operasyonel olan GLONASS ile birlikte halen gelişim aşamasında olan COMPASS ve GALILEO üç boyutlu konum belirleme sistemlerinin temellerini oluşturmaktadır. Özellikle sivil kullanıcılara yüksek doğruluk ve hassasiyette hizmet sağlayabilmek üzere Avrupa Birliği ve Avrupa Uzay Ajansı tarafından geliştirilmekte olan Galileo sistemi, E5-E6-E1 olarak tanımlanan üç sinyal bandı üzerinden yayın yapmaktadır. Bu sinyal bantlarından E5, tüm sivil kullanıcılara hizmet sağlamak üzere tahsis edilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Galileo E5 sinyalinin simülasyonu ve bir kullanıcı arayüzü tasarımının gerçekleştirilmesidir. Bu doğrultuda sinyal simülasyonu işleminde kullanıcı tarafından orijinal seyrüsefer mesajına ilave bir veri mesajının yüklenebilmesi ve demodülasyon işlemi sonucunda tüm veri mesajının görüntülenebilmesi hedeflenmiştir. Üç aşamadan oluşan bu çalışmada öncelikle E5 sinyali için gerekli matematiksel denklemler ortaya konulmuştur. Daha sonra bu denklem takımları matematiksel problemlerin çözümünde ve analizinde kullanılmak üzere tasarlanmış olan MATLAB (Matrix Laboratory) R2013a programlama dili vasıtasıyla bilgisayar ortamına aktarılmış ve sinyal simülasyonu gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın son aşamasında ise üretilen sinyal grafiklerinin ve Galileo sistemi ile ilgili genel bilgilerin sunulabilmesi amacıyla MATLAB-GUI (Graphical User Interface) kullanılarak interaktif bir arayüz tasarımı gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın uygulama aşamasında geliştirilen arayüze eklenen Türkiye haritası üzerinde kullanıcı tarafından rasgele seçilen herhangi bir nokta için üç boyutlu konum belirleme işlemi sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays, in accordance with the very rapid development of technology, the need for satellite based navigation systems in many fields has increased. GPS that has being used from 90's, GLONASS that is currently operational, COMPASS and GALILEO which are still in the development process form the foundations of three dimensional positon determination. To provide a high accuracy and precision positioning for civil users, Eupean Union and European Space Agency are developing the Galileo system which is broadcasting in three signal bands, they are E5-E6 and E1. E5 band of this signal have been allocated to provide services to civilian users. The aim of this study is the realization of the Galileo E5 signal simulation and user interface design. In this context, it is aimed to install an additional data message to the original navigation message by the user in the process of signal simulation and as a result of the demodulation process all data messages can be displayed. This study consists of three phases: Firstly, for the E5 signal, the required mathematical equations have been demonstrated. Then these equations have been implemented in the computer by using MATLAB (Matrix Laboratory) programming language which is designed to solve mathematical problems and to perform analysis; in addition, a signal simulation was conducted. In the final stage of the study, in order to provide general information about the Galileo system and to generate signal graphs an interactive interface design was carried out by using MATLAB-GUI (Graphical User Interface). User may determine the three dimensional location of a random point on the map of Turkey by using the interface which was developed during the study.