Çoklu biyometrik sistem tasarımı
Multibiometric system design
  1. Tez No: 425744
  2. Yazar: SERCAN AYGÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MUAMMER AKÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu tezde parmak izi ve yüz çoklu biyometrisi kullanılarak elektronik pasaport sistemlerine uyumlu bir biyometrik sistem tasarımı yapılmıştır. Parmak izi verisi için özellik çıkarımı yeni bir yöntem ile Açıdan Bağımsız Parmak izi Tanıma (ABPT) kullanılarak sağlanmıştır. Yüz tanıma için önerilen yöntem ise Uluslararası Sivil Havacılık Örgütü (ICAO) standartlarına uygun olan pasaport yüz resimlerini dikkate alarak geliştirilmiştir. Bu yöntem İlişkisel Bit Operatörü (İBO) adıyla özellik çıkarımı sırasında kullanılmaktadır. Yüz resminden İBO ile şablon çıkarımı sırasında dilimle, işle, birleştir isminde böl ve yönet yaklaşımına benzer bir paralel algoritma yük dengeleme ile çok çekirdekli mimaride çalıştırılmıştır. Biyometrik şablonlar 2 boyutlu kare kod (QR) içine kriptografik olarak gömülmüştür. Şifreleme anahtarı steganografi ile QR resminin içine saklanmıştır. Veri azaltmak için sıkıştırılmış kare kod, parmak izi ve yüz verilerinin karar seviyesi füzyonu için eşleştirme modülüne güvenli bir şekilde transfer edilmiştir. Her adımda gelecek çalışmalarda lojik seviyesi donanım tasarımına uygun algoritma hedefi göz önüne alınarak tamamlanan tez çalışması, analiz ve testler ile bitirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, e-passport system compliant biometric system modelling has been achieved by using fingerprint and face multibiometrics. Feature extraction for fingerprint data has been done by using a new method, Angle Invariant Fingerprint Matching (AIFM). The method proposed for face recognition has been developed by considering International Civil Aviation Organization (ICAO) standards compatible passport pictures. This method namely Relational Bit Operator (RBO) is used during feature extraction. While template has been being extracted via RBO from face pictures, a parallel algorithm named as slice, process, merge similar to divide and conquer approach is run on the multicore architecture by using load balancing. Biometric templates are cryptographically embedded into the QR codes. Encryption key is hidden into the QR image via steganography. Compressed QR is transferred into the matcher module in a secure way for decision level fusion of fingerprint and face templates. Thesis has been completed with analysis and tests by considering logic level hardware design appropriateness of every proposed method in each step for future studies.