Yalıtım sektöründe pazar araştırması ve pazarlama stratejilerinin incelenmesi
Market research and marketing strategies in insulation sector
- Tez No: 425745
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. SERKAN KIVRAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Anadolu Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 133
Özet
Ülkemizde ve Dünya'da hızla artan insan nüfusu ve sanayi gelişimi ile önüne geçilemez bir enerji tüketimi oluşmaya başlamıştır. Çevre kirliliğinin artması, var olan kaynakların hızla tüketilmesi ve enerji üretiminin yüksek maliyeti gibi nedenlerden dolayı ülkeler enerji tasarrufu konusunda bir takım çalışmalar yapmaya başlamıştır. Günümüzde daha az enerji harcayarak istenilen faydayı sağlamak yalıtım konusunu gündeme getirerek yalıtıma verilen önemin artması sağlamıştır. Yalıtıma verilen önemin artması ve belli başlı yasa veya yönetmelikler neticesinde birçok üretici, uygulayıcı, ithalatçı ve hammadde tedarikçisi firma oluşmuştur. İnşaat sektörü ile paralel şekilde büyüyen sektörde çok sayıda firma kurulmakta ve rekabet de giderek artmaktadır. Yalıtım sektöründeki bu büyük pastadan pay alabilmek ve olan paylarını arttırmak arzusunda bulunan firmalar son tüketiciye kadar uzanan bu uzun yolda her geçen gün yeni pazarlama uygulamaları yapmaktadırlar. Bu tezde, yalıtım sektöründe pazar araştırması ve pazarlama stratejileri konusu incelenmiş olup, yalıtım sektöründe üretici olarak yer alan 30 firma ile anket çalışması yapılmıştır. Anket sonuçları SPSS programı kullanılarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Unevitable energy consumption has started to occur because of rapidly growing human population and industrial development in Turkey and the World. Countries have started to work on energy saving because of enviromental pollution, high cost of energy production and consumption of available resources. Today, spending less energy to provide the required benefit has provided by insulation. Moreover, importance of insulation subject has increased. Many manufacturers, applicators, importers and suppliers of raw materials companies started to appear as result of the increased emphasis on insulation and certain laws and regulations. Construction and insulation sectors are growing in parallel and number of companies established in the insulation sector and competition is increasing everyday. Companies, who want to increase their share in the insulation sector, organize new marketing applications all the time. In this thesis, insulation sector market research and marketing strategies are examined. Survey research was conducted with 30 companies operating in the insulation sector. Survey results were analyzed using SPSS software.