Refrakter tuğla üretiminin yaşam döngüsü analizi ve yaşam döngüsü maliyeti yöntemleriyle değerlendirilmesi
Evaluation of refractory brick production through life cycle assessment and life cycle cost methods
  1. Tez No: 425743
  2. Yazar: GÜLDEN TOK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSUN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada, üretimdeki kurutma ve sinterleme süreçlerinden dolayı oldukça yoğun enerji tüketen bir sektör olan refrakter üretim sektörü ele alınmış, Yaşam Döngüsü Analizi (Life Cycle Assessment, LCA) ve Yaşam Döngüsü Maliyeti (Life Cycle Cost, LCC) yöntemleri ile refrakter tuğla üretiminin çevresel ve ekonomik değerlendirmesi yapılmıştır. Bu amaçla, çalışmanın uygulanacağı bir tesis belirlenmiş ve fonksiyonel birim olarak bir ton manyezit spinel tuğla seçilmiştir. Refrakter tuğla üretiminin çevresel etkileri; lisanslı SimaPro 8.0.1 (PRe Consultants, Hollanda) yazılımında CML IA yöntemi kullanılarak, etki kategorileri bazında belirlenmiştir. LCC analizi ise, içsel (enerji, malzeme, nakliye, vb.) ve dışsal (çevresel faktörler) maliyetler için yine aynı yazılımda yeni bir maliyet modeli analizi oluşturularak gerçekleştirilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, tesisin çevresel performansının malzemelerin yeniden kullanımı ya da geri kazanımı ve enerji tüketiminin azaltılmasıyla artırılabileceği sonucuna varılırken, refrakter tuğla üretimi prosesinde, içsel maliyetlerin yanı sıra dışsal maliyetlerin de mutlaka göz önüne alınması gerektiği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to make an environmental and economic assessment of refractory brick production process by using LCA and LCC method together since refractory production is quite energy intensive sector due to drying and firing processes. Fort this purpose, firstly, a refractory plant in Turkey was chosen and one ton magnesite spinel refractory brick was selected as functional unit. CML IA method included in licensed SimaPro 8.0.1 software was employed for the assessment from the perspectives of impact categories. LCC analysis was carried out creating to a new economic method for internal cost (i.e. energy, materials, transport) and external cost (i.e.environmental) categories by using the same software. As a result, according to obtained data, environmental performance of refractory plant can be improved by reusing or recycling the materials and reducing energy consumption. Beside this, for the determination of refractory brick production sustainability strategies, external costs should be considered together with the internal costs.