OLED bileşiklerinin sentezi ve bu bileşiklerin fiziksel ve kimyasal özelliklerinin incelenmesi
The synthesis of OLED compounds and investigation of their physical and chemical properties
  1. Tez No: 425753
  2. Yazar: SULTAN FUNDA EKTİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALAETTİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışmasının amacı küçük moleküllü-organik ışık yayıcı diyot (SM-OLED) bileşeni olarak kullanılabilecek azometin bileşikleri sentezlemek ve bu bileşiklerin deneysel ve bilgisayar destekli kimyasal hesaplamalarla, fiziksel ve kimyasal özelliklerini incelemektir. Bu çalışmanın ilk aşamasında, Stille kenetlenme reaksiyonu yöntemiyle sentezlenen 2-hidroksi-5-(2-tiyofenil)benzaldehitin, piridin ve benzen halkası içeren çeşitli aminlerle kondenzasyon reaksiyonu sonucu on üç adet yeni azometin bileşiği elde edildi. Sentezlenen azometin bileşiklerinin yapıları elementel analiz, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR spektroskopik teknikler kullanılarak aydınlatıldı. Çalışmanın ikinci aşamasında, sentezlenen azometin bileşiklerinin FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis, HOMO-LUMO bant enerji aralıklarının teorik değerlerini elde etmek amacıyla DFT yöntemi kullanılarak bilgisayar destekli kimyasal hesaplamalar gerçekleştirilmiştir. Tez çalışmasının son aşamasında ise sentezlenen yeni azometin bileşiklerinin solvatokromik özellikleri altı farklı çözücü içerisinde UV-Vis spektroskopisi kullanılarak araştırılmıştır. Elde edilen absorpsiyon spektrumlarından deneysel HOMO-LUMO bant enerji aralıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to synthesize some azomethine compounds which have a potential of being a component of small moleculed organic light emitting diode (sm-OLED) and investigate their physical and chemical properties by means of experimental data and the computational calculations. In the first stage of this study, thirteen novel azomethine compounds were obtained as a result of the condensation reaction of 2-hydroxy-5-(2-thiophenyl)benzaldehyde, which was synthesized using Stille coupling method and different amines bearing pyridine and benzene ring. The structral characterization of the studied molecules were carried out using FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR spectroscopic technics. In the second stage of the study, the computational calculations were carried out using DFT method to obtain elemental analysis, FTIR, 1H-NMR, 13C-NMR, UV-Vis data and HOMO-LUMO band gap energy. Then, the solvatochromic properties of synthesized azomethine compounds were investigated in six different solvent using UV-Vis spectroscopy. The experimental HOMO-LUMO band gap energy values were determined from the absorption spectra.