Bazı yeni n-açil benzotriazol Pd(II), Rh(I) ve Ru(III) komplekslerinin sentezi ve iyonik sıvı ortamında hidrojenasyon aktivitelerinin incelenmesi
Synthesis of some new n-acyl benzotriazole Pd(II), Rh(I) ve Ru(III) complexes and investigation of hydrogenation activities in ionic liquid media
  1. Tez No: 425754
  2. Yazar: HAKAN ÜNVER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİLİZ YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 219
Özet
Bu tez çalışmasında yeni nesil reaksiyon ortamlarından olan iyonik sıvılarda katalizör olarak kullanılabilecek kompleks bileşikler sentezlenmiş ve yapıları karakterize edilmiştir. Çalışmada öncelikle tiyofen ve furan sübstitüe bis (N-açil benzotriazol) ligantları sentezlenmiş, ardından bunların Pd(II), Rh(I) ve Ru(III) metalleri ile komplekleşmesi sonucu altı yeni bileşik elde edilmiştir ([Pd(Bt-tiyo-Bt)(OAc)2], [Pd(Bt-fur-Bt)(OAc)2], [Rh(Bt-tiyo-Bt)(COD)]Cl, [Rh(Bt-fur-Bt)(COD) ]Cl, [Ru(Bt-tiyo-Bt)(H2O)Cl3], [Ru(Bt-fur-Bt)(H2O)Cl3]). Katalizörlerin stiren, 1-okten ve siklohekzen substratlarının hidrojenasyonu üzerinde etkinliğinin incelendiği katalitik tepkimelerde reaksiyon çözücüsü olarak [bmim][BF4] iyonik sıvısı kullanılmıştır. Katalitik çalışmalarda sıcaklık, çözücü, H2 basıncı, katalizör miktarı gibi parametrelerin katalitik tepkimeye etkileri araştırılmıştır ve katalizörlerin yeniden kullanılabilirlik testleri de gerçekleştirilmiştir. Benzer şartlar altında gerçekleştirilen hidrojenasyon tepkimelerinde [Pd(Bt-tiyo-Bt)(OAc)2], [Pd(Bt-fur-Bt)(OAc)2], katalizörlerinin etkinliğinin rodyum ve rutenyum metali içeren diğer dört kompleksten daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Katalizörlerin etkinliklerinin siklohekzende orta seviyede, stiren ve 1-okten hidrojenasyonunda ise yüksek seviyede olduğu ve aktivitelerinde önemli bir kayıp olmaksızın en az beş döngü boyunca yeniden kullanılabildikleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, new complex molecules were synthesized and characterised which can be used as catalysts in one of the new generation reaction media known as ionic liquid. Thiophene and furan substitued bis (N-acyl benzotriazole) ligants and their six new Pd(II), Rh(I) and Ru(III) compounds were synthesized; ([Pd(Bt-tiyo-Bt)(OAc)2], [Pd(Bt-fur-Bt)(OAc)2], [Rh(Bt-tiyo-Bt)(COD)]Cl, [Rh(Bt-fur-Bt)(COD)]Cl, [Ru(Bt-tiyo-Bt)(H2O)Cl3], [Ru(Bt-fur-Bt)(H2O)Cl3]). Catalytic activities of synthesized complexes were investigated on hydrogenation of styrene, 1-octene and cyclohexene hydrogenation in [bmim][BF4]. Effect of different parametres such as temperature, solvent, H2 pressure, catalyst amount and catalyst reuseability were also investigated. Under the same reaction conditions, [Pd(Bt-tiyo-Bt)(OAc)2] and [Pd(Bt-fur-Bt)(OAc)2] complexes more active than other four complexes including rodium and ruthenium metal. Obtained results showed that catalysts more effective on styrene and 1-octene hydrogenation than cyclohexene hydrogenation and catalysts can be used at least five cycle without significant loss of their activities.