İstanbul Avrupa Yakasında bulunan akvaryum işletmelerinin genel profilinin belirlenmesi
Determining of general profile of aquarium facilities in i̇stanbul's European Side
- Tez No: 425766
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VOLKAN KIZAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tunceli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez çalışmasında, İstanbul ilinin Avrupa Yakası bölgesinde mevcut olan akvaryum işletmelerinin genel profilinin çıkarılması ve elde edilen veriler doğrultusunda, işletmelerin faaliyet özellikleri, sorunları ve talepleri ortaya konmaya çalışılmıştır. İlk etapta işletmelerin profilinin belirlenmesi amaçlanmış ve hazırlanmış anket formu üzerinden sorulan sorularla veriler toplanmıştır. Anket çalışması 'Tam Sayım Yöntemi' temel alınarak yapılmıştır. Çalışmada öncelikli olarak İstanbul Avrupa Yakası'ndaki akvaryum işletmelerinin sayısal durumu tespit edilmiştir. İstanbul Ticaret Odası kayıtlarına göre bölgede 134 adet işletme bulunmaktadır. Bunların 65 adedi sektör dışı faaliyet göstermekte ya da faal durumda değildir. Sektör içinde faaliyet gösteren 69 işletmenin 52 tanesiyle anket çalışması yapılmış ve bunlara göre analizler hazırlanmıştır. İşletmelerde yapılan anket çalışmasına göre; işletmeci ya da çalışanların %48'inin 25-35 yaş aralığında olduğu, %66'sının ortaöğretim (lise) mezunu olduğu, işletmeler arasında en eski kuruluşun 1953 yılında hizmete başladığı, en yenisinin ise 2014 yılı içerisinde faaliyet göstermeye başladığı saptanmıştır. İşletmelerin dönemsel yoğunlukları incelendiğinde %72'sinin kış mevsiminde satışlarının artış gösterdiği görülmüştür. Analizler sonucunda işletmelerin %52'sinin satış yaptıkları ürünleri toptancılardan alırken, %24'lük bir bölümünün de hem toptancılardan hem de yetiştiricilik yoluyla temin ettiği belirlenmiştir. İşletmelerin giderlerine bakıldığında, %42 ile en büyük gider kaynağının elektrik olduğu, bunu %40 ile kira giderinin takip ettiği kaydedilmiştir. Araştırma sonucunda sektörün içinde bulunduğu zorluklar ve bunlara yönelik çözüm önerileri sıralanmıştır. Sektörün sorunlarını çözebilmesi ve gelişebilmesi için yasal boşlukların giderilmesi önemli olup akvaryumculuk sektörünün ilgili akademik çevre ve kamu kuruluşlarıyla birlikte çalışmasının büyük faydalar getireceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Determining of General Profile of Aquarium Facilities in İstanbul's European Side In this study it was aimed that to exhibit the general profile of aquarium sectors in accordance with their commercial activities, problems and requests in European side of Istanbul Province. First of all, data were collected by using prepared questionnaire for determining the profile. The survey is based on“Full-Count Method”. The number of aquarium stores was defined for European side of Istanbul Province primarily. There are 134 stores in the region according to the Istanbul Chamber of Commerce. 65 stores either have extracurricular activities or not active. Although the active aquarium stores number are 69, survey was done with 52 out of them and then analyzed. According to the survey that conducted in stores; 48 % of managers or employees are in 25-35 old range, 66 % of them graduated from secondary school and the oldest store started to work in 1953, on the other side the latest was determined as 2014. When the periodic intensity of work load was taken into account that the increase of sales was observed in winter by 72 %. Analyzes show that 52 % of stores supplied their goods from wholesalers, while 24 % them supplied both from wholesalers and by own productions. When we look at the expenses of stores, the biggest expense is electricity by 42 %, it has been followed by rental costs with around 40 %. As a result of this research, the challenges of aquarium stores and recommended solutions are given in details. Eliminating the legal gaps is very important to get rid of problems and make progress in sector, furthermore working with academia and official organizations will bring about great benefits.