İstanbul Avrupa yakasında köpeklerde Ehrlichia canis enfeksiyonun prevalansı ve pozitif hayvanlarda klinik ve hematolojik bulgularının araştırılması
Prevalance of ehrlichia canis infection in dogs in Istanbul European and investigation of clinical and hematological findings in positive animals
- Tez No: 502492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL YASA DURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ehrlichiosis, prevalansı coğrafi bölgelere göre değişiklik gösteren, Ehrlichia canis adı verilen bakteriyel bir patojen tarafından oluşturulan, bir hastalıktır. Yaptığımız bu çalışmanın amacı; İstanbul Bölgesi Avrupa yakasında köpeklerde bulunan Ehrlichia canis prevalansı ve hayvanların klinik, hematolojik, biyokimyasal bulgularını saptamaktır. İstanbul Avrupa yakasında 100 köpekten kan alınıp hızlı test kitleriyle E. canis (+) ya da E. canis (-) yönünden incelenmiştir. E.
Özet (Çeviri)
Ehrlichiosis is a bacterial disease caused by 'Ehrlichia canis' often specific to different regions. The reason that we have made this research, to determine distribution of Ehrlichia canis cases is dogs specifically European side of Istanbul and to determine the clinical, hematological and biochemical findings of the animals. Blood from 100 dogs was collected and tested in E. canis (+) or E. canis (-) with rapid test kits in European side of Istanbul. Eight dogs that infected by Ehrlichia canis, showed dominant clinical findings as; loss of appetite, weight loss, high fever, tick infestation, lymphadenopathy and dehydration.