Antibakteriyel polisülfon filmlerin hazırlanması ve uygulamaları
Preparation of antibacterial polysulfone films and their industrial application
- Tez No: 425772
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ATİLLA TAŞDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yalova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Polimer Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bakteriler insan sağlığını etkileyen ciddi mikrobiyal enfensiyonlara neden olmaktadırlar. Son yıllarda antibakteriyel özelliğe sahip yeni malzemelerin geliştirilmesi üzerine birçok araştırma yapılmaktadır. Antibakteriyel özellik, bakterinin malzeme yüzeyinde büyümesini engelleyen ya da bakterinin ölümüne yol açan etkidir. Gümüş metali, kuartenize amonyum tuzları ve antibiyotikler antibakteriyel etkiye sahip maddelerdir. Polisülfonlar, mükemmel ısıl ve kimyasal dayanıklılık, radyasyona bağlı bozunmaya yüksek direnç, şeffaflık, yüksek sertlik, mekanik dayanım ve iyi elektriksel karakteristikler gibi yüksek performans özelliklerine sahip bir termoplastik polimerler ailesi olarak tanımlanmaktadır. Polisülfon malzemeler mükemmel film özelliklerinden dolayı medikal cihazlar (hemodiyaliz), gıda işleme, besleme sistemleri, otomotiv, elektronik, su arıtma, gaz ayırma ve yakıt pilleri gibi birçok uygulama alanında kullanılmaktadır. Polisülfonların kimyasal modifikasyonunda kullanılan klorometilleme ve kuarternizasyon reaksiyonları, son dönemlerdeki araştırmalara konu olmaktadırlar. Klorometilleme yöntemi polisülfonlara fonksiyonalite kazandırırken, kuarternizasyon işlemi ise polisülfonların hidrofilikliğini arttırarak biyomalzeme olarak kullanılabilmelerini sağlamaktadır. Bu çalışmada öncelikle ticari polisülfon polimerini klorometilleme yöntemiyle işlevsel hale getirilmiştir. Daha sonra sodyum ditiyokarbamat ile tepkimeye sokularak iniferter yan grupları içeren polimer sentezlenmiştir. Daha sonra bu polimerdeki iniferter grupları UV ışığıyla aktiflenerek 2-(dimetilamino)etil metakrilat (DMAEMA) monomerinin polimerizasyonu gerçekleştirilmiştir. Elde edilen aşı kopolimeri (PSU-aşı-PDMAEMA), metil iyodür ile kuaternize edilmiştir. Son olarak bu polimerin uygun çözeltisi hazırlanarak çözücünün uzaklaştırılması sonucu PSU-aşı-PDMAEMA filmler elde edilmiştir. Elde edilen malzemelerin özellikleri spektroskopik (FT-IR ve 1H-NMR), kromatografik (GPC), termal (DSC) ve antibakteriyel özellikleri değişik analiz yöntemleriyle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Microbial infection caused by bacteria is a serious health problem to the human population. In recent years, considerable attentions have been devoted to investigations of novel antibacterial materials that have been used for their ability to kill many microorganisms. The antibacterial materials not only comprise metal ions such as silver ions, but also have quaternary ammonium salts to enhance the antibacterial effects.Polysulfones (PSU) are the family of thermoplastics that have excellent thermal and chemical stability, high radiational degradation resistance, transparency, high rigidity, mechanical strength and good electrical properties. Also, polysulfones have good film properties therefore these polymers have been used for many applications that medical devices (haemodialysis), food processing, feeding systems, automotive, electronics, water distillation, gas separation and fuel cells. The chemical modification of polysulfones, especially cloromethlylation and quarternization, is a subject of considerable interest from recent investigations. Functional polysulfones obtained by cloromethlylation reaction and quaternization with ammonium groups will be display antibacterial properties that can be used for several applications, e.g. biomaterials, medical devices and membranes. In this thesis, firstly, commerically polysulfones is functionalized by cloromethlylation route. Then, these polysulfones react with sodium diethyl dithiocarbamate to obtain functional polysulfones bearing iniferter groups at side chain. After that, these iniferter groups can be activated with UV light to graft 2-(dimethylamino)ethyl methacrylate onto the polysulfone backbone. Finally, quarternization experiment proceed with methly iodide to synthesize corresponding graft copolymer containing quetarnary ammonioum salts. The thin films of this polymers were prepared by a dry-cast process using dimethyl sulfoxide as solvent. The structure and properties of obtained materials were characterized by spectroscopic (FT-IR and 1H-NMR), chromarographic (GPC), thermal (DSC) and antibacterial analyses. Compared to neat graft copolymers, the quaternized graft copolymers display a slight antibacterial effect.