Modelling and analysis of complexity in service systems
Servis sistemlerinde karmaşıklığın modellenmesi ve analizi
- Tez No: 425786
- Danışmanlar: PROF. DR. ADİL BAYKASOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Karmaşıklık günümüzde oldukça ilgi çeken konulardan biri olmasına rağmen henüz fikir birliğine varılmış genel bir tanımı yapılmamıştır. Bu doktora çalışması öncelikli olarak kavramın tanımının oluşturulması ve özelliklerinin kavranması ile başlamaktadır. Çalışmanın amacı karmaşıklığı perakende tedarik zinciri bakış açısıyla açıklamaktır. Literatürde üretim sistemleri ve tedarik zinciriyle ilgili karmaşıklık çalışmaları araştırılmış ve yeni bir sınıflandırma planı oluşturulmuştur. Bu çalışmanın en önemli katkılarından biri de perakende tedarik zincirinin dinamik davranış biçimini ve kompleks ilişkilerini ortaya koyabilmek amacıyla sistem dinamiği modellemesinin kullanılmasıdır. Sistem dinamiği yazılımı STELLA kullanılarak dört farklı perakende tedarik zinciri yönetim senaryosu simule edilmiştir. Karmaşıklık için yeni oluşturulan sınıflandırma planı ve perakende tedarik zinciri özelinde önerilen performans ölçümleri çerçevesinde, system dinamik model çıktıları çok yönlü olarak değerlendirilmiştir. Senaryoların karmaşıklığı değerlendirilip, karmaşıklığın sistemin performansı ve esnekliği üzerinde olumlu ya da problem yaratıcı bir etkisi olup olmadığı araştırılmıştır. Burada kullanılan karmaşıklık ölçütleri aynı zamanda sistemdeki problemli alanların belirlenmesinde de kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Complexity is a topic of interest nowadays and even still there is no consensus about the definition of it. This PhD study starts with building up a generic definition of the term and understanding the characteristics of the complexity. Aim of this study is to explain the complexity from retail supply chain perspective. Existing complexity literature for manufacturing systems and supply chains has been analyzed and a new classification scheme has been proposed. An important contribution of this research is the use of system dynamic modeling in a retail supply chain to derive insight about the dynamic behavior and to represent the complex interactions. Four different retail supply chain management scenarios have been simulated on system dynamics software STELLA. Using the new classification scheme for complexity and suggested performance metrics for the retail supply chain, a multi-perspective analysis has been performed on the system dynamics output. Complexity of the scenarios has been reviewed to investigate if the complexity is useful -so that increasing its performance and flexibility- or creating issues. The used complexity metrics also indicate the problematic areas in the system to be sorted out.