Denge-dışı Green fonksiyonu yöntemi kullanılarak çift-bariyer yapısında elektronik taşınımın incelenmesi
Investigation of electronic transport in double-barrier structure using non-equilibrium Green function method
- Tez No: 425787
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SÖKMEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezde, elektrik alan altındaki ters parabolik çift bariyer yapıları ve dikdörtgen çift bariyer yapılarında balistik elektron taşınımı, denge-dışı Green fonksiyonları yöntemi ve transfer matris yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Tek boyutlu örgü için denge-dışı Green fonksiyonları yöntemi ile kullanışlı bir çözüm şeması, sonlu farklar yöntemi ve sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak kurulmuştur. Elektrik alan varlığında ters parabolik çift bariyer yapıları ve dikdörtgen çift bariyer yapılarının iletim katsayısı ve tünelleme özellikleri sunulmuştur. Çift bariyer yapıları için transfer matris yöntemi ve denge-dışı Green fonksiyonu yöntemi ile hesaplanan iletim katsayıları ve durumlar yoğunluğu sonuçları uyumludur. Nümerik sonuçlar, iletim katsayısındaki rezonans pikinin, bariyerin şeklinin keskinliğine ve örgü parametrelerine kuvvetli bir şekilde bağlı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Ballistic electronic transport in inverse parabolic double barrier structures and rectangular double barrier structures under the electric field are investigated in this thesis using the non-equilibrium Green's functions method and the transfer matrix method. Non-equilibrium Green's function calculation and useful formula are established for a one-dimensional lattice using a finite difference method and finite element method. The tunneling properties and the transmission coefficient of inverse parabolic double barrier structures and rectangular double barrier structures under the electric field are presented. Tunneling transmission probability and density of states for double-barrier structures show complete matching between transfer matrix method and non-equilibrium Green's functions formalism. Numerical results reveal that the resonant peak in the transmission coefficient depends strongly on the smoothness of the potential profile and structure parameters.